Minulle maksetaan huomenna liian paljon palkkaa
Tilinauha tuli ja siinä on noin sata euroa liikaa plussaa. Olenko minä tästä ihan hiljaa? Laitanko rahulin jemmaan vai käytänkö normaaliin tapaan? Vahvasti luulen, että työnantaja/kirjanpitäjä ei koskaan tajua virhettä.
Kommentit (17)
Virhe on juuri loma-ajan palkassa, joka on laskettu yläkanttiin väärin.
Katsoitko myös päivämäärät, ettei käy niin, että seuraava tili onkin pienempi? Osaatko loma-ajan palkan laskukaavan, onko sulla merkitty se siihen tilinauhaan?
Ilmoitahan palkanlaskijalle että maksat takaisin.
[quote author="Vierailija" time="21.08.2014 klo 22:02"]
Ilmoitahan palkanlaskijalle että maksat takaisin.
[/quote]
Et missään nimessä ilmoita! Rahulit sivuun ja 6kk päästä voit käyttää jos mitään ei kuulu.
[quote author="Vierailija" time="21.08.2014 klo 22:05"][quote author="Vierailija" time="21.08.2014 klo 22:02"]
Ilmoitahan palkanlaskijalle että maksat takaisin.
[/quote]
Et missään nimessä ilmoita! Rahulit sivuun ja 6kk päästä voit käyttää jos mitään ei kuulu.
[/quote]
Näin mä teen.
Sääntöjen mukaan työntekijä on velvollinen ilmoittamaan , jos saa liikaa palkkaa. Varo jos jäät kiinni ettet ole ilmoittanut niin kirjallinen varoitus
Se on sitten kiva siinä vaiheessa, kun huomaavat sen mokan työnantajan puolella. Meinaan ne voidaan periä sitten takaisin jossain muussa palkassa (maksaa erotuksen verran vähemmän palkkaa).
[quote author="Vierailija" time="21.08.2014 klo 22:16"]
Sääntöjen mukaan työntekijä on velvollinen ilmoittamaan , jos saa liikaa palkkaa. Varo jos jäät kiinni ettet ole ilmoittanut niin kirjallinen varoitus
[/quote]
No ei todellakaan tule varoitusta! Sanot vaan että en mä laske ja seuraa niin tarkkaan mitä siellä on. Siis jos kysyvät joskus.
Kyllä kuule ne aika usein paljastuvat ja silloin olet takaisin maksuvelvollinen...palkkasaatavia voidaan periä puolin ja toisin vielä 5v kuluttuakin. Viimeistään seuraavassa kuussa se asia todennäköisesti tulee esille :)
terkuin palkanlaskija
Hassu ihminen! Jos lomapalkkasi on mennyt maksuun väärin niin totta kai se paljastuu kun aletaan ihmetellä miksi lomapalkkavelkasi kirjanpidossa menee miinuksella :D:D:D
terkuin se sama palkanlaskija
Ei välttis kukaan huomaa. Mulle on maksettu satanen tai pari liikaa jokunen vuosi sitten, vieläpä sellaisella selitteellä, että pöllömpikin tajuaisi. Pysyin hiljaa. Jos joku olisi kysellyt niin olisin sanonut etten katso seliteosaa vaan karkeasti maksettavan summan. Ei voi noin pienestä summasta velvoittaa työntekijää ymmärtämään tilinauhassa olevan virhe. Pahin sanktio on takaisinperintä palkasta. Eri juttu, jos joku tonni rapsahtaisi liikaa.
Enkä muuten kokenut yhtään tekeväni moraalisesti väärin. Lakisääteiset tauot jää pitämättä, ylitöitä ei makseta rahana eikä saa tunteja pois kokonaisina päivinä, meidän yksikkö ei tyhyile tai jouluruokaile kun toisille taas rahaa virtaa.
[quote author="Vierailija" time="21.08.2014 klo 22:34"]
Hassu ihminen! Jos lomapalkkasi on mennyt maksuun väärin niin totta kai se paljastuu kun aletaan ihmetellä miksi lomapalkkavelkasi kirjanpidossa menee miinuksella :D:D:D
terkuin se sama palkanlaskija
[/quote]
Tää laiska palkanlaskija vaan yrittää peitellä virheitään. EI se mitään huomaa kun ei jaksa tarkistaa. Massit jemmaan vaan.
[quote author="Vierailija" time="21.08.2014 klo 22:32"]Kyllä kuule ne aika usein paljastuvat ja silloin olet takaisin maksuvelvollinen...palkkasaatavia voidaan periä puolin ja toisin vielä 5v kuluttuakin. Viimeistään seuraavassa kuussa se asia todennäköisesti tulee esille :)
terkuin palkanlaskija
[/quote]
Hei palkanlaskija. Maksoit kerran minulle 900€ euroa liikaa, jonka huomasin vasta parin viikon jälkeen. Kun soitin pomolle niin sanoi että ei olisi koskaan huomattu virhettä jos en olisi soittanut. Vähän harmitti, mutta olisi kyllä ollut syyllinen olo jos oisin pitänyt :D mutta tiedoksi siis vain, että tuskin huomaavat että kassasta 100€ uupuu. Sitäpaitsi ärsyttää kun puhutaan tälläsistä kauhean syyllistävästi. Eihän se työntekijän vika ole vain sen palkanlaskijan?
Ilmoita. Tulee sanomista jos et. Mietit koko ajan "jäätkö kiinni"
Tässä nyt tilanteessa, että maksan kuntatyönantajalle takaisin väärin laskettuja lomarahoja vuosien takaa ja vuosien ajalta, joita en edes olisi voinut huomata, suosittelisin, että hoida itse tuo pois. Satasesta vain kyse, mä maksan nyt yllättäen yli 1000e useammalta vuodelta ja ihan laillisesti peritään tuo. No, saan toki maksaakin hitaasti, ei kerralla tarvitse.
Minulle kävi näin, ja sitten tuli sanktio. Itse en laskenut palkkaani, joten en ollut virheestä tietoinen. 200euroa jouduin maksamaan takaisin seuraavasta palkasta. Ei se mitään, mutta se vähän kirpaisi aiinä rahatilanteessa.
Oletko varma, ettei kyseessä ole loma-ajan palkka tai jotain vastaavaa, mikä lasketaan eri tavalla kuin normaalisti?