Onko ok jättää pikkulapsi yksin kotiin nukkumaan pariksi tunniksi
jos on hyvä syy?
Tai mikä olisi mielestäsi riittävän hyvä syy?
Kommentit (16)
En uskaltais jättää, ikinä ei voi tietää mitä tapahtuu.
Lasta ei jätetä yksin. Kai jonkun 10v voi jo jättää, jos lapsi tietää mistä saa apua.
Meillä ekaluokkalainen vietti muutamat tunnit koulun jälkeen yksin kotona, koska kunta päätti ettei hän tarvitse iltapäiväkerhopaikkaa ja olimme mieheni kanssa molemmat töissä. Eli valtiovallan mielestä 7-vuotias on ainakin kykenevä olemaan iltapäiviä yksin kotona. No hän kyllä pärjäsi hienosti, eikä asia tuntunut häntä yhtään haittaavan. Onneksi oli kännykät.
Nukkumaan en jättäisi sen ikäistä yksinään. Aika karua on herätä ja huomata olevansa yksin.
Koululaisen voi jättää, ei pientä.
No ei voi. Mieti jos tulee vaikka tulipalo tai lapsi satuttaa itsensä.
Mikä on sellainen hyvä syy? Jos lapsi herää ja huomaa olevansa yksin, hänelle on ihan sama, oletko lähikapakassa tai sairaalassa. Yhtä yksin ja paniikissa hän on molemmissa tapauksissa.
[quote author="Vierailija" time="29.08.2014 klo 13:23"]
Mites toi aamulypsy?
[/quote]
Itkuhälytin mukaan navettaan ja töiden järjestely niin, että jos lapsi herää niin aina voi lähteä kesken hommien lasta hoitamaan (esim. toinen lypsää, toinen ruokkii. Ruokinnan voi keskeyttää siksi aikaa, että hakee lapsen mukaan töihin.
Nukkuva lapsi nostetaan mukaan rattaisiin tai vaunuihin jatkamaan unia.
Lapset illalla nin hyvissä ajoin nukkumaan, että heräävät aamutöille mukaan (tai viedään hoitoon ennen aamutöitä).
Niin hyvää syytä ei olekaan, että pienen lapsen jättäisin yksin kotiin.
Jos lähden lääkäriin, lapsen voi ottaa mukaan. Jos joudun lähtemään ambulanssilla, olettaisin pienten lasten silti pääsevän mukaan. Muualle tuskin tulee pakollista yömenoa, niin ettei ole ketään lapsenvahtia.
Päivälläkään en jätä pieniä (alle kouluikäisiä) koskaan yksin.
Hyvä syy: olet sairaskohtauksen kourissa ja sait viimeisillä voimilla soitettua ambulanssin ja sitten meni taju.
Ei sellaista olekaan. Jotain voi sattua, vähintäänkin lapsi herätä vaikka painajaiseen ja hätääntyä lisää kun ketään ei ole kotona, kukaan ei lohduta.
Hommaa esim. MLL:stä lapsenvahti pariksi tunniksi.
lapsen ikä?