Ilmatilaloukkaukset
En tajua, mitä niitä itkemään ja selontekoja pyytämään? Ammutaan seuraava alas niin jopa venäläinen oppii lukemaan karttaa.
Kommentit (13)
Tietysti voi, annetaan naapurille mitä se pyytää. Kun kerran ovat päättäneet sodan aloittaa niin mitä sitä sitten lykkäämään?
Keksin paremman: ammutaan alas ja sitten väitetään että ei ole ammuttu. Sanotaan, että eihän mitään sellaista konetta ole edes ollut olemassa. Venäläiset tietävät että tämä tyyli toimii.
Jep, sanotaan että venäläiset itse ampuivat koneensa alas ja tehdään liuta vakuuttavan näköisiä nettisivuja missä se selvästi kuvien kanssa todistetaan.
Aika hienoa kyllä olisi jos todettaisiin että lentäjä taisi itse tehdä teknisen virheen ja kone tippui suomen puolelle tai että ohjus ammuttiin venäjän puolelta tai että kyseessä oli vahinko kun luultiin harjoitusmaaliksi ja meillä oli juuri sotaharjoitukset menossa... Jos ei nämä riitä niin voidaan kysyä naapurilta lisää vinkkejä selitellä ilmislevät asia joksikin muuksi.
Vakavasti ottaen niin eihän ketään pidä alasampua tuollaisen ilmatilaloukkauksen takia, mutta kalliiksihan tuo tulee kun vähän väliä pitää kohta lennellä tarkastamassa. Jos oikeasti tulisi suomeen eikä kääntyisi tai vastaisi radiokutsuihin niin silloin saakin ampua ja horneteissa on kyllä ohjukset tuota varten mukana. Tuollainen minuutin koukkaus on vaan venäjän ärsytystaktiikkaa ja siihen vielä päälle se että ei vastata radiokutsuihin.
Snnɹᴉ ɾɐ ɯɐɥʇɐʌɐ Λǝuäɾä ʇǝʞǝǝ ɯᴉʇä ʇɐɥʇoo' Snoɯᴉ ʇǝʞǝǝ ɯᴉʇä ʌoᴉ˙ Ǝᴉ sǝ N∀┴O-ɾäsǝuʎʎs ɯᴉʇääu ɐnʇʇɐᴉsᴉ ʞnᴉʇǝuʞɐɐu˙
[quote author="Vierailija" time="29.08.2014 klo 08:33"]
Snnɹᴉ ɾɐ ɯɐɥʇɐʌɐ Λǝuäɾä ʇǝʞǝǝ ɯᴉʇä ʇɐɥʇoo' Snoɯᴉ ʇǝʞǝǝ ɯᴉʇä ʌoᴉ˙ Ǝᴉ sǝ N∀┴O-ɾäsǝuʎʎs ɯᴉʇääu ɐnʇʇɐᴉsᴉ ʞnᴉʇǝuʞɐɐu˙
[/quote]
Ei pidä liioitella. Ei se Venäjä vieläkään kovin mahtava ole. Suuri toki. Jos kaikki kiinniotetut sotilaatkin Ukrainassa on sitä mieltä että mitä vittua Ukrainassa edes tekevät ja että sota on ihan turha niin ei siellä sotahulluja taida olla kuin Putin ja ehkä Lavrov.
[quote author="Vierailija" time="29.08.2014 klo 08:37"]
[quote author="Vierailija" time="29.08.2014 klo 08:33"]
Snnɹᴉ ɾɐ ɯɐɥʇɐʌɐ Λǝuäɾä ʇǝʞǝǝ ɯᴉʇä ʇɐɥʇoo' Snoɯᴉ ʇǝʞǝǝ ɯᴉʇä ʌoᴉ˙ Ǝᴉ sǝ N∀┴O-ɾäsǝuʎʎs ɯᴉʇääu ɐnʇʇɐᴉsᴉ ʞnᴉʇǝuʞɐɐu˙
[/quote]
Ei pidä liioitella. Ei se Venäjä vieläkään kovin mahtava ole. Suuri toki. Jos kaikki kiinniotetut sotilaatkin Ukrainassa on sitä mieltä että mitä vittua Ukrainassa edes tekevät ja että sota on ihan turha niin ei siellä sotahulluja taida olla kuin Putin ja ehkä Lavrov.
[/quote]
Yksikin sotahullu riittää, kun se on siellä pyramidin huipulla. Valta tarkoittaa sitä, että sitä voi käyttää omiin tarkoituksiinsa. Käskyt valuvat pyramidissa alaspäin ja saavat koko pyramidin toimimaan niin kuin kärki haluaa.
Olemme kai niin sen illuusion vallassa, että Suomessa ja maailmassa on demokratia, että emme enää tajua sitä, että oikeasti on maita, joissa yksi ihminen pystyy tekemään isoja päätöksiä. Niitä on. Suomikin on sellainen, mutta sitä ei haluta huomata.
Niin kauan kun yhtä aikaa täysin simultaanisesti yksikään ajatus ei synny useassa päässä yhtäaikaa ja ne, niin joku on ollut se ensimmäinen, joka on idean ajatellut ja sanonut ääneen.
Ei päätöksiä tehdä yhdessä vaan joku tekee päätöksen, ehdottaa sitä muille ja muut ovat joko mukana tai vastustavat. Tätä on yhdessä päättäminen oikeasti ääneen purettuna.
Jos muut ovat mukana, kuten Venäjällä näköjään ovat, niin hulluinkin päätös menee läpi.Älkää ikinä tuudittautuko siihen ajatukseen, että hullut ajatukset kuolevat omaan mahdottomuuteensa. Kuka olisi uskonut, että islamilaiset räjäyttävät wtc-tornin? Se olisi ollut täysin hullu ajatus. Siksi siihen ei haluttu USA:n tiedustelupalveluissa uskoa, vaikka ennalta siitäkin oli ollut viitteitä. Mahdottomien tapahtumien huomaamatta jättäminen mahdottomina on iso virhe. SItä ei kannata Putinin kanssa tehdä. Eikö maailma opi mistään mitään? Mikä tahansa on oikeasti mahdollista.
Suomen, Ukrainan ja monen muun valtion on syytä olla nyt oikeasti huolissaan, koska Putin on aidosti suhteellisuudentajuton vanha ukkeli,jolla ei ole muuta edessään kuin tyhjä elämä sitten kun virka loppuu.
Putin mieluummin kaatuu saappaat jalassa ja tehden mahdollisimman paljon tuhoa jääden näin varmasti historiankirjoihin kuin että jättäyisi vain vapaaehtoisesti maailmanhistoriasta pois. Hän on kuin koulusurmaaja, jolla ei ole enää tulevaisuutta. Sellainen ihminen haluaa tuhoutuessaan viedä mahdollisimman paljon uhreja mukanaan.
Suomessa uskottiin 1939 puolueettomuuden ja "kansainvälisen oikeuden" jotenkin maagisesti suojelevan meitä. Ja nyt uskotaan taas.
[quote author="Vierailija" time="29.08.2014 klo 09:19"]
Suomessa uskottiin 1939 puolueettomuuden ja "kansainvälisen oikeuden" jotenkin maagisesti suojelevan meitä. Ja nyt uskotaan taas.
[/quote]
Ja Ukraina on hyvä opetus siitä mitä mieltä naapurin johto on taas valtioiden suvereniteetista. Natoon olisi pitänyt liittyä jo aikoja sitten niin nyt ei tarvitsisi kenenkään kärvistellä ja vakuutella että ou jee me ollaan puolueettomia ja sen vuoksi ihan turvassa venäjän uhalta. Jos Ukraina olisi ollut Nato maa niin venäjä ei Krimille olisi mennyt
Pelottaa koska on ennustuksia jotka koskevat v. 2014 ja Suomea. Aika läheltä liippaa ( tarkoitan ilmatilaloukkauksia).
Venäjän maaperä on rikas ja laaja ukraina mukaan lukien ja saksahan on sitä jo useampaankin otteeseen yrittänyt itselleen, ja suomalaisetkin ovat olleet im bunde osaansa vaatimassa. On totta että molemminpuolista vihanpitoa on ollut mutta pahinta on ollut keskinäisen luottamuksen puute. Nämäkin keskustelijat osoittavat osaltaan ettei sellaista tulevaisuudessakaan ole odotettavissa. Mitä tulee erityisesti ilmatilan loukkauksiin niin ne epäilyjä kiistanalaisia mahdollisesti tahattomia eikä todisteeksi esitetty valokuvakaan takaa sitä että se olisi otettu suomen ilmatilassa, eli sen neljän minuutin aikana, jona koneen väitetään viipyneen suomen ilmatilassa.
Et tajua että siitä voi syttyä sota?