Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Auttakaa minua laittamaan ruokavalio kuntoon!

Vierailija
04.07.2014 |

Olen aina ollut laiska ruuanlaittaja ja nykyisin vauva-arjessa se korostuu entisestään. Olen kuitenkin nyt aivan järkyttävässä kunnossa, imetys vie viimeisetkin mehut kropasta ja varaa olisi lihota kymmenenkin kiloa pysyen yhä normaalipainossa.

Syön epäsäännöllisesti ja -terveellisesti ja nyt oksetan ulkonäölläni jo itseänikin eli antakaa ihan mitä vain vinkkejä koskien fiksumpaa, ravitsevaa ja kuitenkin suht helppoa ruokaa ja ruokavaliota itsessään. Olen tosi kiitollinen kaikesta mikä avuksi passaa!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
04.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up :)

Vierailija
2/5 |
04.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puhtaat, mahdollisimman prosessoimattomat ruoka-aineet. Pois einekset, leivät, pastat, karkit, mehut, limsat jne. Paljon tuoreita raaka-aineita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
04.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkihan riippuu siitä, että mistä itse tykkäät. :) Jos ei vaan ole sellainen ihminen, joka tykkää vihannesten pesemisestä ja pilkkomisesta, niin turha yrittää edes tehdä sitä, se vaan lisää muuten sitä tylsien kotitöiden määrää, mitä sulla varmaan on ennestäänkin riittävästi.

 

Jos tykkäät munakkaista, niin sellainen valmistuu aamulla nopeasti, ja sillä pärjää pitkälle päivään, ennen kuin on taas nälkä. 

Vierailija
4/5 |
04.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos kotona on uuni, niin uuniruuat ovat suhteellisen helppoja valmistaa, eivätkä vaadi samalla tavalla ruuan kyttäämistä, kuin hellalla valmistettaessa. Esim. kasvispata, lihapata, makaroonilaatikko.. Jamie Oliverilta löytyy niitä helppoja 15 minuutin aterioita ja reseptejä löytyy, kun vaan googlaa netistä.

Sanoit, että sulla olisi varaa 10kg lihoa ja silti olisit normaalipainoinen, oletko tällä hetkellä siis alipainoinen? Jos tarkoituksena on ns. "kerätä lihaa luiden päälle", niin kaiken a ja o on säännölliset ateriat ja perussääntö on se, että syöt hieman enemmän kuin kulutat. Urheiletko tai liikutko paljon?

Kannattaa käydä ravintoterapeutin luona lasketuttamassa päivittäinen energian tarpeesi jos et ole siitä itse varma / et tiedä miten sen laskisit. Jokaisen energia tarve on eri ja esim. saman pituiset ja painoiset ihmiset, joilla toisella massa koostuu lähinnä laskistä ja toisella lihaksista, on täysin eri energian saanti tarve. Lihasmassa kuluttaa levossakin enemmän energiaa.

Vierailija
5/5 |
04.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syömisessä on tärkeää säännöllisyys ja sinun tapauksessa myös riittävä energian saanti, muista syödä viisi kertaa päivässä.

Paljon vihanneksia, hedelmiä ja marjoja. Täysjyväleipä ja -puurot on hyviä aamu / väli/ iltapaloja, samoin munakkaat, pähkinät, smoothiet rasvattomasta naturel jogurista tai rahkasta (oman mielen mukaan marjoja ja hedelmiä, joukkoon makeutukseksi hunajaan, kuiduiksi leseitä).

Pakastealtaastakin saa vaikka minkälaisia valmiita vihannessekoituksia,  jos itse pilkkomiseen ei ole halua tai aikaa, joita voi käyttää ruoan laitossa.