Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vastaako alakoulu ala-astetta ja yläkoulu yläastetta?

Vierailija
25.06.2014 |

Omista kouluajoista on jo sen verran, että en enää edes tiedä. Siis vastaako tuo nykyinen alakoulu entistä ala-astetta eli luokkia 1-6 ja yläkoulu sitten yläasteen 7-9 luokkia? Vai käykö yläkoulua nykyisin jo vitosluokkalaisetkin?

 

Mikä muita muutoksia tässä viimeisen kymmenen vuoden aikana on tapahtunut. Alkaako ruotsi jo nykyisin alakoulussa? Ilmeisesti fysiikka ja kemia on siirretty seiskalta jo vitoselle?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
25.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luokkajako on ihan sama. Kielivalinnat on koulukohtaisia.

Vierailija
2/3 |
25.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruotsi tulee alkamaan kuutosella vasta 2004-ikäluokalla ja sitä nuoremmilla. Eli syksyllä neloselle menevät aloittavat ruotsin kuutosella, sitä vanhemmilla vasta seiskalla. Muut kielet tosiaan sitten koulukohtaisesti eli A-kieli kolmosella tai jossain kakkosella, A2-kieli (vapaaehtoinen) nelosella tai viitosella. Ja tosiaan fysiikka ja kemia alkaa viitosella samoin kuin biologia ja maantieto (sitä alemmilla luokilla opetetaan ympäristö- ja luonnontietoa).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
25.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ala- ja yläkoulu ovat epävirallisia termejä jotka ovat otettu käyttöön jostain syystä, käytännössä siis ala- ja yläasteen väärä nimi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme kuusi