Mä olisin iloinen jos saisin edes yli 2000e/kk,nyt 1732e/kk
Kommentit (13)
Ärsyttää kun ämmät valittaa palkkaansa! Menisitte ja opiskelisitte semmoisen ammatin, josta maksetaan PALKKAA! Jos ei päätä riitä niin sitten saatte ansionne mukaan ja valitus on turhaa.
Elämässä voi näet olla vaiheita, jolloin on kieltäydyttävä uraputkesta. Kuten esim. silloin kun on pieniä lapsia.
En valita, itsepä olen alan valinnut. Ja aion vaihtaa....jos pääsisin tulevaisuudessa paremmille palkoille....Sitä odotellessa, on vain tyydyttävä kohtaloonsa.
Olen siis opiskelija ja mies tienaa 2000 e kuussa. Lapsia on kaksi ja hyvin pärjäämme.
hoitotuen, lapsilisän ja noin 600 euroa palkkaa kuussa.
Koen olevani onnekas. Siksi, koska saan vielä hoitaa rakkaan lapseni kotona (poika 1v1kk) mutta ohessa voin työskennellä (osa-aikaisesti, pääosin kotoakäsin) omalla alallani ja ansaita omaa rahaa sekä tietty osallistua perheen kuluihin.
Saatiin ennen 4000 e/kk ja suoraan sanoen ei tuo kovin suurta eroa ole tehnyt! Yllättävää, mutta totta. Silloin ei ollut koskaan ylimääräistä rahaa, mutta pärjättiin hyvin. Nytkään ei ole koskaan ylimääräistä rahaa, ja silti pärjätään ihan hyvin. En tajua, mihin meidän rahat silloin meni, mutta aina ne johonkin.
Jos kyseessä on kutsumusammatti, eikö sinun kuuluisi silloin nauttia työstäsi, sillä olet sen valinnut muilla perusteilla kuin palkka? Miksi sitten valittaa kuitenkin siitä palkasta, vaikka sen pienuuden on tiennyt jo opiskeluja aloittaessaan??? Tätä en käsitä. En ylistänyt aloja, joita opiskellaan pitkään vaan joista maksetaan PALKKAA.
8, joka opiskeli vaivaiset 2,5 vuotta - palkka yli 4000¿/kk
mutta käteen jäävä raha on noussut 1300 -> 1900. Palkannousu johtuu vain ja ainoastaan työmäärän kasvusta, olen ope ja aluksi tein vajaata työviikkoa ja nyt ylitunteja ihan sikana. Joskus mietin onko tuo 600 e enemmän käteen sen arvoista että työmäärä lähes kaksinkertaistui. Sitä se progressiivinen verotus teettää.
Olisin onnellinen jos toinen meistä tienaisi 1700e ja siihen vielä toisen tulot päälle!
Vierailija:
Jos kyseessä on kutsumusammatti, eikö sinun kuuluisi silloin nauttia työstäsi, sillä olet sen valinnut muilla perusteilla kuin palkka? Miksi sitten valittaa kuitenkin siitä palkasta, vaikka sen pienuuden on tiennyt jo opiskeluja aloittaessaan??? Tätä en käsitä. En ylistänyt aloja, joita opiskellaan pitkään vaan joista maksetaan PALKKAA.8, joka opiskeli vaivaiset 2,5 vuotta - palkka yli 4000¿/kk
Voi jee!