Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pelottava munkinpaisto. Vinkkejä?

Vierailija
28.04.2014 |

Haluaisin kerrankin tehdä vapuksi munkkeja itse. Mutta minua pelottaa kovasti se niiden paistaminen/keittäminen öljyssä, jos se polttava öljy roiskahtaa päälle tai syttyy palamaan tai kaatuu tai jotain. Meillä kerran äidin paistaessa munkkeja syttyi öljy palamaan isolla liekillä ja päällä ollut liesituuletin melkein imaisi liekit hormiinsa, mutta onneks äiti ehti just paiskaamaan jonkun kannentapaisen paistokattilan päälle. Oli kamalan pelottava tilanne.

Miten te ootte toiminut ja mistä tietää, milloin se öljy on tarpeeksi kuumaa. Millaista kattilaa käytätte?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
28.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kansi kattilan päälle ja varovaisuutta kehiin.

Vierailija
2/7 |
28.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oon paistanut munkkeja vappuna jo yli 20 vuoden ajan. Ikinä ei ole sattunut mitään, mutta mulla on kansi vierellä varmuuden vuoksi.

Käytän kookosrasvaa ja ihan tavallista korkeaa ja kapeaa kattilaa, joten rasvaa ei tarvi ihan piripintaan laittaa. Oikean lämpötilan tietää, kun kokeilee pienellä taikinapalalla. Se alkaa porista ja ruskistua. Sit vaan tarkkailet lämpötilaa munkkien väristä  ja pienennät tarvittaessa. Ei ole vaikeaa. Reikäkauha on hyvä olla niin saat munkit siististi ja turvallisesti pois.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
28.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kolmonen taitaa olla melko tampio kun viitsii edes leikillään sanoa noin.

Toivottavasti lapsesi etsii ohjeita miten rasvapalo sammutetaan ja tekee niin kuin neuvot.

Mutta siis: rasvapaloon ei koskaan vettä.

Vierailija
4/7 |
28.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käy katsomassa paistovinkit Pullahiiren blogista http://www.pullahiiri.com/2014/04/vappuleivontaa-kiireisen-emannan.html Löytyy aika hyvät vinkit niin pikamunkkeihin kuin tavallisiinkin. Hälyttimellä varustettu paistomittari on aika hyvä keksintö munkinpaistossa. Voit asentaa lämpötilan jota et halua ylittää ja lämpömittari hälyttää, jos öljy kuumenee liikaa.

Vierailija
5/7 |
28.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hanki digitaalinen paistolämpömittari. Kun öljy on n. 180 astetta kuuma, se on valmis.

Vierailija
6/7 |
28.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

- ei liesituulentinta käyntiin

- kansi lähelle, muista että vedellä ei saa sammuttaa

- älä laita rasvaa kattilaan liikaa, jätä ainakin 10 cm reunoista, eli riittävän iso kattila. Siivilöi rasva välillä. Älä ahnehdi, vaan paista vain muutama kerralla. Hanki pitkävartinen reikäkauha, jos ei ole jo, jolla munkit saa hyvin kattilasta pois. 

-älä kiehuta rasvaa liian isolla Kun se kiehahtaa, pienennät hellan niin että rasva juuri ja juuri kuplii. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
29.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leisituuletinta ei tosiaan kannata laittaa päälle. Siitä voi tulipalotilanteessa tulla pahaa jälkeä. Ja tuo digitaalinenmittari on hyvä lisä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän kolme