Onko täällä ihmisiä jotka haluavat olla hyviä?
Onko kenelläkään tarve olla hyvä ihminen, joka tiedostaa sen että kuolemme kuitenkin, ja on hienoa olla olemassa tämä häviävä hetki. Onko ihmisiä, jotka yrittävät rakastaa lähimmäistä vaikka ei saisi rakkautta takaisin?
Minä pyrin rakastamaan.
Kommentit (4)
Minäkin yritän. En mene yksityiskohtiin, mutta pyrin "kuolemaan itselleni" ja keskityn elämään toisten hyväksi. Eihän se aina onnistu ja tietysti itseäänkin pitää rakastaa. Mutta huomioin toiset ja autan missä voin. Kakkaa tulee päälle ja halveksuntaa, kun en ole "niinkuin muut", mutta sitäkin oppii kestämään. Ei minulla ole muuta syytä tai farkoitusta elää.
Mä pyrin olemaan hyvä. Yritän aina ajatella tekoni sen mukaan mikä on moraalisesti oikein. Haluan olla rehellinen ja pyrin siihen että tehtyäni väärin, pystyn sen tunnistamaan ja pyytämään anteeksi.
Yritän valita aina sen oikein tekemisen tien ennen kuin sen mistä hyötyisin eniten.
Puhun yrittämisestä, koska usein multa puuttuu rohkeutta tehdä jotain vaikka tiedän sen olevan oikein tai puuttuu itseluottamusta nähdä tekemäni virheet.
"It's so easy to laugh, It's so easy to hate / it takes strength to be gentle and kind"...
On, mutta heistä suurin osa on lassukoita, joten heille vaan vittuillaan, ja kiihotetaan heitä vastaan leimaamalle heitä jonkun kusipään teoilla.