Nuorten ask.fm, blogit yms
Näin nelikymppisenä ihmetteln suuresti nuorten ihmisten aivan suunnatonta hinkua kirjoittaa itsetään netissä. Juurikin nämä ask.fm ja blogit saavat ihmettelään sitä valtavaa huomiokerjuun määrää, mitä suurin osa nuorista tuntuu haluavan.
Jos vertaan omaan nuoruuteeni 80-90 luvulla, ei olisi tullut kuulonkaan kuulutella asioitaan ja kuviaa missään julkisesti. Tuntuu, että vähemmästäkin joutui silmätikuksi taikka koulukiusatuksi.
Nykyään on sitten ihan normaalia ladata tissikuvat nettiin ja kerjätä kehuja tuntemattomilta. Sitten itketään ja ihmetellään kun joutuu nettikiusaamisen ¨uhriksi¨.
Eikö näitä kakaroita ole kehuttu lapsina tarpeeksi, vai miksi ihmeessä kaikki asiat pitää tunkea nettiin. Ja kaikkia mahdollisia kanavia käyttäen?
Kyllä, olen varmasti vanhanaikainen...
Kommentit (4)
se ask.fm on kyllä raadollinen ja kamala palvelu näin alle 30 vuotiaan silmissäkin. ne kysymykset ja kommentit on ihan kamalia niin nuorille LAPSILLE siellä. en ymmärrä koko palvelun tarpeellisuutta sitten millään mittapuulla.
Luulisi, että näiden nuorten vanhemmatkin tietävän näiden sivustojen olemassaolosta. Onko nykyään ihan normaalia, että alaikäiset utelevat toistensa seksimieltymyksistä? Puhumattakaan, että varsinki nuoret naisenalut lataavat itsestään todella paljastavia otoksia :/ Surullista.
Kyllä entisajan Jallut ja vastaavat ovat pisara meressä verrattuna nykytouhuun...
Naapurin muka kiltti pikkutyttökin heruttaa netissä estoitta. Ja ihmettelee toisaalta paskakommenttien määrää.. Voi voi mitä bimboja ;)
Älä sössötä ihan samalla tavalla oisit ladannut tissit nettiin jos se vaan olisi päreen valossa mahdollista. Aikakauden jallujen ja muiden lehtien materiaalista pullistelevat amatööriosiot todistaa tämän todeksi.