Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Yksinhuoltajuus. Millä perustein toinen voi sitä vaatia ja kenties saada?

Vierailija
02.04.2014 |

Ihmettelen, että meneekö ihan kaikki läpi lastenvalvojalla.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosi vaikeaa. Jos isä ei allekirjoita vapaaehtoisesti, menee hankalaksi. meillä isä ei tavannut lapsia ja teki kiusaa joten hankin oikeusavustajan ja mentiin oikeuteen jossa tuomari määräsi aluksi muutaman tunnin päivätapamisia isälle klo xx-xx joka toinen lauantai kolmen kuukauden ajan ja jos menee hyvin, aikaa pidennetään. Ne toteutuivat tasan yhden kerran mutta palautti lapset myöhässä, toisella kerralla tuli myöhässä ja  ja kolmannella ei ollenkaan. Seuraavassa oikeuskäsittelyssä selitteli niin typeriä syitä poissaololleen (telkkarista tuli fudismatsi, oli kankkunen, eihän lapsia tarvitse palauttaa aikataulujen mukaan jne.) että tuomarikin kysyi ihan suoraan "oletko sinä ihan tyhmä?" ja tuomitsi isän menettämään huoltajuuden. Maksoi yli tuhat euroa mutta kannatti.

Vierailija
2/5 |
02.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kysyn tätä siksi, koska pariskunta on eroamassa. Alkuun oli puhetta yhteishuoltajuudesta. Ja tuo siis sopi molemmille. Nyt äiti haluaa yksinhuoltajuuden, koska on kuulemma helpompaa jos esim hakee passia. Isä haluaa edelleen yhteishuoltajuuden. Itsekään en näe asialle estettä. Isälle lapsi ja lapsen tarpeen on numero ykkönen.

 

t. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lasten isän mielenterveys- ja päihdeongelmien takia minä sain yksinhuoltajuuden.

Vierailija
4/5 |
02.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsen isä on peloissaan.  Hänellä ei ole mitään  ongelmia. EI mielenterveys, ei alkoholi, ei narkkaile, ei  hakkaile.

 Isä pelkää, että  toinen osapuoli saa tahtonsa läpi. Siksi, että on lapsen äiti ja äidillä yleensä aina ne paremmat mahikset kaikkeen.

 

t. ap

Vierailija
5/5 |
02.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarvitaan kyllä todella vankat perusteet yksinhuoltajuudelle, eli jos isä on normaali, nuhteeton ihminen, ei pitäisi olla mitään epäselvää yhteishuoltajuuden saamisessa. Olkoon huoleti. :)