Kaupunkilomat lasten kanssa? Mistä ostatte?
Kun matkustamme puolison kanssa kaupunkilomalle, ostamme noista ebookerseista yms. matkan, ja perheen kanssa olemme käyneet pakettimatkoilla. Nyt lapset ovat sen verran vanhempia, että kaupunkiloma on heillekin kiva vaihtoehto. Olen muutaman kerran katsellut matkoja noista varauspalveluista, mutta neljän hengen pidennetty viikonloppu tuntuu maksavan vähintään saman verran kuin viikon etelänloma neljälle. Etelänmatkoille kun saa lapsialea. Onko se vaan näin vai saako noita kaupunkilomia jostain niin, että lasten lennoista/ majoituksista saisi jotakin alennusta?
Kommentit (6)
olen ostanut yleensä lennot suoraan lentoyhtiön sivuilta, lapsista saa lapsialennuksen (halpalentoyhtyöistä en tiedä).
Hotellin olen yleensä varannut suoraan. Mikäli lapset yöpyvät lisävuoteissa niin lasten hinta on halvempi. Olen siis kysynyt hotellista suoraan tarjousta.
Me on otettu lennot esim. Norwegianilta ja hotellihuoneet netistä booking.comin tai hotels.comin kautta. Välillä löytyy ihan hyviä tarjouksia. Toisaalta hirveän tarkkaan ei ole katsottu hintoja, vaan kun kohde ja aika on päätetty, niin niissä rajoissa etsitty mahdollisimman hyvä paketti. Hotellihuoneen saa monesti paljon edullisemmin kun on ajoissa liikenteessä.
Lennot ebookers ja hotelli Trivagon kautta, useinmiten lopullinen myyjä on sitten booking.com. Joskus saa alea lapsista, joskus ei. Riippuu kaupungista ja ajakohdasta
Itse oon varannut hotellin netistä ehkä pariksi päivää ja paikanpäältä, pääsee halvemmalla. En vaadi paljoa hotellilta koska olen kiinnostunut nähtävyyksistä.
Lennot suoraan lentoyhtiöltä. Hotellin sijasta tarkastaisin kohteen asuntotarjontaa, tulee luultavasti neljälle henkilölle huomattavasti halvemmaksi kuin yöpyminen hotellissa.
Eikös Aurinkomatkoilta, Tjäreborilta tms saa varattua myös lento+hotellimatkoja ilman opaspalveluita? Käytännössä siis omatoimimatka, heidän kauttaan ostetaan vain tosiaan majoitus ja lennot.