Ostin huutiksesta omenaiselle homeelle haisevan haalarin. Ilmoitanko myyjälle?
Haalari ei maksanut paljon, postikulut kyllä, mutta en nyt mieti kaupanpurkua. Mietin, että pitäisikö omistajalle kertoa, että heidän talonsa taitaa olla homeessa? Pidänkö tiedon itselläni?
Kommentit (8)
Onko omenainenhaju sama kuin se pistävä sädesieni?
Jos hän on säilyttänyt väärin puvun ja se on homehtunut ja nyt pessyt ja laittanut myyntiin. Voihan se tietty olla, että talosta hajut tarttuu...
En kyllä ilmoittaisi! Jos ei kerta maksanut paljoa. Kyllä ystävät/sukulaiset sen varmasti hänelle kertovat tai voi olla että hän on itsekin tietoinen asiasta!?
Omenainen homeen haju ei tule sädesienestä. Sädesieni ei juurikaan haise millekään. Omenainen homeen haju on tyypillisempi vanhoissa puutaloissa.
ap
Osa myyjistä säilyttää vaatteita perunakellarissa. Voi olla kyse tästäkin? Eivät itse haista sitä kellarinhajua. Jos vaatteessa on voimakas haju, niin myyjän pitäisi kertoa se ilmoituksessa. Kertoisin, jotta myyjä osaa jatkossa ottaa asian huomioon.
Hyvä ettet ostanut sitä uudenveroisena ja joutunu pesemään&liottamaan useamman kerran ennenkuin saa hajun pois, onkos uudenveroinen enää..?
Saan kaveriltani lastenvaatteita omilleni ja ne haisevat juurikin tältä. Olen sanonut kaverilleni tästä. Eikä häntä tunnu asia haittaavan!
Sano ihmeessä. Varaudu vaan, ettei välttämättä vastaanotto ole mukava.