Millainen olisi unelmiesi elämä?
Kuvittele että saisit aloittaa puhtaalta pöydältä ja saada juuri sellaisen elämän kuin haluaisit. Vain taivas on rajana. Millainen elämäsi olisi?
Kommentit (22)
Että saisin työskennellä kokonaan kristillisessä työssä ja löytäisin itselleni Jumalan minulle tarkoittaman paikan. Lapseni pääsisivät kristilliseen kouluun. Sitä rukoilen :)
En usko, että osaisin pyytää paljon muuta kuin mitä mulla nyt on. Ehkä voisin toivoa aivan toisenlaista työtä, vaikka nykyisessäkin viihdyn ihan hyvin. Ja ehkä toivoisin, että parisuhteemme olisi säästynyt pahimmilta kriiseiltä aikanaan, mutta nyt on kaikki hyvin silläkin saralla. Ehkä toivoisin enemmän vapaa-aikaa ja rahaa, että voisimme matkustaa enemmän, mutta lasten koulut kuitenkin rajoittavat. Multa ei varsinaisesti puutu mitään eli olen aika onnellisessa asemassa :)
Tällainen kuin nytkin. Mikään ei vedä vertoja AV-palstalla notkumiselle.
Mä haluaisin olla terve ja hyväkuntoinen. Pelottaa jo ankea ja kivulias vanhuus. Taloudellinen riippumattomuus tietenkin toiveena. Ei pröystäilyä mulle, mutta sellainen tasainen hyvä olo vois olla ihana. Ihmissuhdedraamaa en myöskään jaksa.
En eroaisi eksästäni eikä hän käyttäisi liikaa alkoholia. Valitsisin eri alan, kuin mitä opiskelin.
Voisin kuvitella olevani kaunis, 23-vuotias beduiinivaimo ja 6 lapsen äiti.
Haluaisin asua vanhassa kartanossa ja että minulla olisi palvelusväkeä. Kaunis puutarha, täydellisen ihana mies puutteineenkin ja tietysti sopivasti rahaa sen kaiken ylläpitoon. Haluaisin matkustella eksoottisiin kohteisiin ja välillä kaupunkilomille esim. New Yorkiin, että minulla olisi hyviä ystäviä ja sukulaisten kanssa hyvät välit. Jos minulla olisi lapsia kaipaisin lastenhoitajaa auttamaan heidän kanssaan.
Oma hevostalli olisi myös kiva. Ja mersu. Ammatista ei olisi niin väliä, ehkä en kävisi töissä vaan tekisin vapaaehtoistyötä.
Haluaisin olla kaunis bloggari josta juoruttaisiin palstoilla. Sponsorit lähettelisivät lahjojaan joka päivä.
Näinkö vaatimattomia tosiaan olisitte vaikka saisitte kaiken haluamanne sormia napsauttamalla?
Jatkaisin opintoni loppuun. Muuten sitten ahnitaan: hieno talo suomessa, järvimökki, useita moottoripyöriä. Asunto floridassa(pidän siitä), lomamökki italian alpeilla. Matkustelisin paljon, asuisimme lasten kanssa välillä muualla, ehkä floridassa. Moottoripyörälomia kanadassa, australiassa, marokossa, keski-euroopassa, norjassa ja usassa. Lukisin paljon, opettelisin uusia kieliä, jatkaisin thainyrkkeilyä ja muutenkin kuntoilisin paljon. Tytär saisi hevosen, poika kevarin. Lisäksi voin toimia jossain hyväntekeväisyysjärjestöissä.
Uneksin että saan tumman komean miehen, ihanan joka vie minut seikkailuun, kaksi lasta jotka voin hoitaa itse, talon ja koiria.
Sain ne kaikki ja paljon enemmänkin, elän unelmaani, olen onnellinen.
[quote author="Vierailija" time="30.03.2014 klo 01:06"]Jatkaisin opintoni loppuun. Muuten sitten ahnitaan: hieno talo suomessa, järvimökki, useita moottoripyöriä. Asunto floridassa(pidän siitä), lomamökki italian alpeilla. Matkustelisin paljon, asuisimme lasten kanssa välillä muualla, ehkä floridassa. Moottoripyörälomia kanadassa, australiassa, marokossa, keski-euroopassa, norjassa ja usassa. Lukisin paljon, opettelisin uusia kieliä, jatkaisin thainyrkkeilyä ja muutenkin kuntoilisin paljon. Tytär saisi hevosen, poika kevarin. Lisäksi voin toimia jossain hyväntekeväisyysjärjestöissä.
[/quote]
Mieheni jatkaisi yrittäjänä, mutta ei itse tekisi enää kaikkea.
Hommaisin uima-altaan ja minulla olisi kunnollinen aviomies joka ei ikinä pettäisi ja vaihtaisi nuorempaan. Meillä olisi pari helppohoitoista taaperoa ja lemmikkejä. Rento ja joustava työ.
[quote author="Vierailija" time="30.03.2014 klo 01:08"]Uneksin että saan tumman komean miehen, ihanan joka vie minut seikkailuun, kaksi lasta jotka voin hoitaa itse, talon ja koiria.
Sain ne kaikki ja paljon enemmänkin, elän unelmaani, olen onnellinen.
[/quote]
Seikkailuun, tyyliin ndiana jones ja liiton arkki, vai elämän seikkailuun?
Saisin toimia naispuolisena imaamina ja saarnata Suomessa ja ympäri maailmaa Islamin hyvyydestä. Avaisin ja auttaisin musliminaisia avaamaan lukuisia muslimiputiikkeja Suomeen. Perustaisimme lukuisia islamisia kouluja ja yliopistoja. Moskeijoita rakennettaisiin alkuperäisien minareettejen kera myös Suomeen. Perustaisimme yhdessä uuden Islamilaisen puolueen. Poistaisimme rasismin. Tekisimme seuramatkoja Dubaihin, Kuwaitiin, Marokkoon, Tunisiaan
Syntyisin kulttuuriperheeseen jossa ei olisi alkoholismia. Kasvaisin rakastavien viisaiden ja persoonallisten vanhempieni hemmottelemana. Jo nuorena saisin tutustua kiinostaviin ihmisiin, mutta turvallisesti.
Koska minulta jäi hyvä lapsuus saamatta jäi ikuinen ikävä sisälle. Kaipaan siis mahdotonta, saada uusi lapsuus. Pääosin haaveilisin siitä ja tuntuu, että jos olisin saanut toisenlaisen alun tulisi jatko luontevasti. Nyt olen jäänyt ulkopuoliseksi kaikkeen, en kuulu oikein mihinkään ihmisryhmään.
Olisin terve, iloinen, reipas ja ahkera. Minulla olisi energiaa tehdä kaikkea, käydä lenkillä, opiskella, siivota, kokata ja nähdä ystäviä. Olisin siis laihempi, kotini olisi putipuhdas, olisin huippukokki ja sekä vielä sosiaaliset suhteet olisivat hyvät ja olisin itsekkin varmaan onnellisempi jos näkisin ystäviä joskus ja vähän juhlisin. Tietenkin haluaisin myös paljon rahaa, mukavan työpaikan, hienon asunnon, sisustuksen ja vaatteet - paljon vaatteita. Pystyisin myös muokkaamaan ulkonäköäni ajatuksen voimalla.
Mulla saattaa olla ehkä jotain ongelmia kun en miestäni tässä edes mainitse. Hohhhoijaa.
Hei 16, elämän seikkailuun ja vähän muuhunkin, sain ne kaikki, yhtään tylsää päivää ei ole nähty!
Nussisin joka päivä eri pillua. Aina vain uutta ja uutta ennen kokematonta tuoretta pillua. Vaikka siis puhuin nyt vain yksityishenkilönä, puhuin kuitenkin jokaisen miehen äänellä, siis ihan jokaisen. Myös jokaisen av-mamman miehen. Joka toista väittää, valehtelee.
En usko että se auttaisi että saisin aloittaa puhtaalta pöydältä uudestaan, en usko että uudellakaan yrittämällä päätyisin siihen unelmaelämääni. Olen liian tavallinen ja suomalainen ja mukavuudenhaluinen.
Mun unelmaelämäni olisi hyvin toimeentulevien intellektuellien seurassa Manhattanilla. Sellainen elämä jota kaikki elävät esim. Woody Allenin elokuvissa, joissa tosin nekään harvemmin ovat mitenkään erityisen onnellisia...