Mitä vikaa on herätä aikaisin aamulla?
Minullakin on vähän pakko pitkän koulumatkan takia. Herään joka koulupäivä viideltä ja olen koulussa kahdeksalta, riippumatta siitä milloin opetus alkaa. Aina on jotain läksyjä tekemättä tai joku vanha juttu mitä pitäisi kerrata. Menee vain aikaisin nukkumaan, muistaa ottaa melatoniinit ja syö kunnollisen aamiaisen niin ei mitään hätää.
Kommentit (7)
Ihmettelen samaa. On jotenkin hienoa valvoa pitkään ja olla päivät kuin nukkuneen rukous, mutta aamuvirkut on ällöttäviä juntteja, vaikka juuri he saavat joka päivä paljon aikaan.
Ei siinä vikaa olekaan ellei itse ala vouhkaamaan asiasta. Ihmiset tekevät asioita eri tavoin, mutta mitä sitten? Kenelle tämä viestisi oli osoitettu yleensäkään?
No jos on aamu-uninen siinä on "vikaa", muuten asia voi olla ihan päinvastoin.
Saako joku tästäkin asiasta kehitettyä riidan tänne...?
Aamuviisi ei ole edes aikaista. Kokeiles herätä 01 tai 02 ja tehdä siihen vielä 15h työtä, hoitaa lapset ja kotihommat ja mieti kerkeätkö syömään aamupalat, vetämään meloja ja nukkua kunnon "yö"unet.
Minusta olisi ihanaa olla luonnostaan aamuvirkku. On joskus ihanaa herätä vapaapäivänä jo kuuden-seitsemän aikoihin, herätä samaan aikaan luonnon kanssa ja syödä aamiainen pitkään ja hartaudella. On ihanaa mennä asioille, kun muu Suomi vielä nukkuu ja tuntuu, että päivän aikana saa paljon enemmän aikaan. Harvemmin kymmenen jälkeen illalla on muutenkaan mitään niin tähdellistä tekemistä, etteikö silloin voisi jo mennä nukkumaan.
Minusta tuntuu, että meitä vähän aamu-unisempia nimenomaan pilkataan. On kuulemma niin laiskaa nukkua myöhään, ja kyllähän nyt jokainen pystyy herämään aikaisin, jos haluaa. Aamuvirkut ovat ahkeria ja kurinalaisia, aamutorkut taas laiskoja ja selkärangattomia. Unentarvekin on kuitenkin yksilöllistä. Minua esimerkiksi melkein nolottaa, että vielä 24-vuotiaana minun pitää nukkua vähintään yhdeksän tunnin yöunet, jos haluan olla virkeä, ja alle kahdeksan tunnin unilla olen jo kunnon zombie.
Noku ei jaksa! Haluu nukkua!
T: aamu-uninen