Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

kokemuksia korfusta

Vierailija
15.03.2014 |

Onkohan ketään ketä olis siellä käynyt?  Varsinkin moraitika kiinnostaisi.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
15.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus vuosia sitten kävin sielläkin, ja just tuossa kyläpahasessa. Ihan kiva loma se kyllä oli, mutta riippuu mitä siltä lomaltasi haet. Siellä oli... paljon turistia ja ei sitten oikein mitään muuta. Pari ihan kivaa ravintolaa kyllä, hyvä uimaranta. Parasta siinä lomassa oli vuokra-auto, jolla pääsi minne mieli teki mennä, ja mehän mentiin, mutta saarihan on tosi pieni, joten ei siinä kauan mene kun on kaiken kolunnut. Jos perushelppo aurinkoloma kiinnostaa, etkä kaipaa mitään ihmeempiä ostosmahdollisuuksia tai menevää yöelämää, niin sitten varmastikin tykkäät? Nyt kun muistelen, niin siinä lähistölläkin muutaman kilometrin päässä oli tosi kivoja rantoja, jotka eivät olleet niin kansoitettujakaan (vaikka oli keskikesä).

Vierailija
2/6 |
15.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moraitikassa en ole käynyt, mutta tsekkaa kreikka.net, sieltä löytyy varmasti tietoa. Itse pidän Korfusta, luonto on siellä vehreä ja ihmiset ystävällisiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
15.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin joskus vuonna 1990... :) Majoitus oli pienessä äkkilähdön hotellissa jonkun tien varrella, muistaakseni noin 10 km:n päästä korfun kaupungista. Siitä taisi olla ilmainen kuljetus keskustaan. Joka päivä teimme siis rektiä muualle, koska hotellin kohdalla ei ollut mitään muuta.

Tykkäsin paljon ja mielestäni saarella oli kiva tunnelma ja aivan tarpeeksi nähtävää viikon lomalle. Kaikkea ei edes ehtinyt (esim. Paleokastritsan luostari). Reissu taisi olla elämäni toinen aurinkoloma, enkä noin muutenkaan ole kovin vaativa ihminen, joten kaikki oli mukavaa.

Vierailija
4/6 |
15.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaunis, vehreä saari, mutta satoi koko viikon aamusta iltaan.

Vierailija
5/6 |
15.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on Korfu!!

Vierailija
6/6 |
15.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmasto ei tosiaan ole yhtä paahteinen kuin etelämmässä. Kannattaa mennä kesä-elokuussa, koska jo syyskuussa voi sataa.