saako siemeniä antaa 1v3kk lapselle?
meillä on viljaton, maidoton, munaton ruokavaliotestaus menossa tytöllä ja aamu ja iltapalat on vaikeita keksiä, aina vain hedelmäsosetta joka ei pidä nälkää koko yötä ja vain tunnin puolitoista aamulla.
Katselin tuorepuurojen ohjeita ja niissä on monia siemeniä, auringonkukka, seesaminsiemen, kurpitsansiemen joita liotetaan yön yli ja aamulla soseutetaan, pellavansiemenet ei sovellu lapsille, sen tiedän, mut onko tietoa sopiiko noi muut? En netistä oikein löytänyt
eilen tein kookospuuroa kookosmaitoon ja kookosjauhoihin ja se kyllä upposi, mutta on niin rasvaista ettei sitä nyt joka aamu ja ilta voi syöttää, mutta välillä kylläkin, ei me rasvoja pelätä kun karpataan itse, mutta en nyt silti lapsille syöttäisi kookosrasvaa jatkuvasti.
Kommentit (4)
ainakin muutaman reseptin löysin netistä missä oli lastenruokia ja niissä oli käytetty seesaminsiemeniä johonkin panerointiin, cashew pähkinät ja mantelit laitoin nyt likoamaan ja koitan illalla soseuttaa, ne nyt ainakin on terveellisiä, eihän sitä tiedä maistuuko tämmöinen puuro lapselle mut alkaa jo marja ja hedelmäsoseet kyllästyttään ja kun ei nuku öitä kunnolla kun nälkä vaivaa, viimeyön nukkui heräämättä kun veteli rasvaisen kookospuuron illalla.
ap
Onko maissi, soija ja riisikin no-listalla? Niistä saisi puuroa. Meillä 1,5v saanut pähkinöitä ja siemeniä kyllä. mantelijauheella aloitettiin, sitä hedelmäsoseen sekaan. Pavut on myös hyviä, keittää ja soseuttaa. Voi kai lapselle vihanneksiakin antaa iltapalaksi, esim. parsakaali ja banaani on meillä herkkua. Muista myös avocado!
Tottakai saa antaa siemeniä! Niissä on niitä hyviä rasvoja jotka ovat suotuisia myös lapsen aivojen kehitykselle.
en tiedä mutta minuakin kiinnostaisi =)