Millä värillä piristäisit valko-ruskeaa sisustusta?
Verhot ja matot hankkimatta. Lattia tumma, seinät valkoiset, huonekalut lähinnä tammea jatumman ruskeaa, vähän valkoista.
Kommentit (38)
Minulla on myös paljon ruskeaa (huonekalut mäntyä, tammea ja viilupähkinää ja viilumahonkia, laminaattilattia ja ruskeat nahkasohvat). Käytän paljon oranssin ja vihreän eri sävyjä. Muutama turkoosi läntti sopivissa kohdissa.
Joku mainitsi lilan, sekin voisi olla hyvä.
Mulla on pikkasen lilaa, tykkään kyllä itse.
Turkoosi, kevään vihreä tai aikaisemmin ehdotettu lilakin voisin toimia. Oranssikin on kiva, mutta ei ehkä tähän vuoden aikaan.
Oikean sävyinen oranssi. Minusta lila tai turkoosi on kamala beigen kanssa. Joku poltettu oranssin sävy, mutta ei liikaa. Esim. tyynyjen tai verhon raidoissa.
[quote author="Vierailija" time="03.02.2014 klo 14:39"]
Oikean sävyinen oranssi. Minusta lila tai turkoosi on kamala beigen kanssa. Joku poltettu oranssin sävy, mutta ei liikaa. Esim. tyynyjen tai verhon raidoissa.
[/quote]
Siis ei beigen vaan ruskean. :)
Keltaisella. Se sopii ruskean kanssa niin hyvin.
[quote author="Vierailija" time="03.02.2014 klo 14:40"]Keltaisella. Se sopii ruskean kanssa niin hyvin.
[/quote]
Kuin kusi ja paska ikään...
Teen lähinnä harrastuksena ystävilleni ja puolitutuille sisustus sekä valaistus suunittelua. Noiden kahden värin kanssa laittaisin luultavasti oranssia, varsinkin jos on moderni tyyli. Ja kotonani on vintage kalusteita ruskean puun ja valkoisen lisäksi hiukkasen keltaista.
Jokaisella on omat maku- ja tyylimieltymyksensä, mutta tämä siis on mielipiteeni.
Mulla on punaista. Riippuu tietty sävyistä, mutta sopii mielestäni hyvin ja on nimenomaan pirteä.
Mun mielestä ruskea-valkoista ei kannata piristää vain yhdellä värillä, vaan useammalla, jotka sopivat toisiinsa. Ruskea-valkoinen yhdistettynä yhteen tehosteväriin on aika paljon sitä tyyliä, jota on nyt katseltu 10 vuotta.
Toisin väriä shaaleilla, sohvatyynyillä, kynttilöillä, kukilla ja verhoilla. Vaihtelisin näitä vuoden ajan mukaan. Joulun aikaan punaista, keväällä vaaleaa vihreää ja vaaleanpunaista ja hempeitä värejä, syksyllä ruskan murrettuja värejä kuten oranssia yms.
Oranssi ja keltainen kuulostavat hyviltä. Lähden miettimään siltä pohjalta. En ole koskaan käyttänyt niitä sisustuksessa, lähinnä punaista on ollut tehosteena.
Ehdottomasti turkoosilla tai limellä! Myös beigeä voi laittaa joukkoon.
Tai jos et noista pidä, niin vaaleanpunainen on ihana noiden kanssa, ja no oikeastaan mikä vaan väri käy noiden värien kanssa, ainakin mielestäni!
Kesäisen vihreällä. Sellaisella kesäkuun koivuvihdan värillä.