Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka moni uskoo voivansa vaikuttaa lastensa musiikkimakuun?

06.02.2006 |

Esikoisella kuunnellutin kasapäin lastenmusiikkia, mutta hänpä innostui Boomfunk mc:stä. Suuttui kun mentiin vaihtamaan levyä.

Kakkoselle (3kk) kuunnellutin vau`kirjan vauvojen klassista musiikkia sisältävää levyä,mutta sepä alkoikin tykkäämään sattumalta metallicasta.

Jos kumpikaan vauvana kuunteli lasten lauluja niin vain äidin laulamana. Sais nähdä miten tässä käy kun kasvavat teini-ikään.

Lisäänpä vielä ennen kuin joku saa hepulin. Meillä kuunnellaan musiikkia normaalilla äänenvoimakkuudella ettei kenenkään korvat pääse vahingoittumaan ja voi jutella tavallisella puheäänellä.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
06.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luultavasti ainakin siinä määrin, että teineinä ehkäpä tulevat rakastumaan juuri sellaiseen musiikkiin, mitä minä ja mieheni vihataan, ihan vaan siksi, että me sitä vihataan...?



Omaan musiikkimakuun kyllä on vaikuttaneet vanhempani. Isällä oli/on suuri kokoelma niin klassista musiikkia kuin countrya, bluesia, rockia yms. vuosien takaa. Meillä ei koskaan ollut taustamusiikkia, vaan sitä musiikkia aina erikseen kuunneltiin, eli istuttiin isän huoneessa nimenomaan musiikkia kuuntelemassa vanhojen LP:eitten keskellä. Teininä en jaksanut innostua kuin korkeintaan isäpapan Beatles-levyistä, mutta sittemmin olen huomannut, että rakastan eniten samanlaista musiikkia, kuin isäni.

Vierailija
2/6 |
06.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä en heille tuputa omiani, ovat kyllä tottuneet kuuntelemaan kaikenlaista musiikkia. Se musiikkimaku kun kasvaa siitä pikkuhiljaa. Musta on kiva, että kuuntelevat ja musiikilla on merkitystä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
06.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotka tuputtavat omaa makuansa lapsillensa. Lapset kuuntelevat Eppuja ja Assi Kelaa, kun niitä on vanhemmat mainostaneet hyvänä musiikkina ja kotona ei sitten juuri muuta musiikkia kuulekaan. Lisäksi eivät kuuntele kavereiden kanssa musaa, omilla synttäreillä sitten kavereiden tullessa kuunnellaan Eppuja!

Voihan niistä lapsi oikeesti tykätäkin, mutta kun niitä on lähinnä tuputettu ja pidetty valikoima hyvin pienenä ja hehkutettu biisejä. Yök!

Omille lapsille en ole viitoittanut tietä musiikkiin. Kuuntelevat kaikenlaista, eivät ole jämähtäneet vanhempien jämähtäneeseeen makuun. Tosin meillä vanhemmatkin löytävät koko ajan uutta kuunneltavaa.

Vierailija
4/6 |
06.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä, että alkaako meidän jälkikasvu kuunnella jotain deathmetallia... Meillä ei kotona kuunneltu oikeestaan mitään muuta kuin klassista ja Elvistä, Abbaa, BoneyM:ää yms. Itse sitten hurahdin vähän raskaampaan. Nyt kun itse kuuntelee " vähän raskaampaa" , niin mitähän muksut sitten...?=o

Vierailija
5/6 |
06.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kuunnellaan kaikkea... Jatsia, klassista, oopperaa, iskelmää, poppia, rokkia, tangoja, laulelmia jne. Ei olla ikinä soittamalla soitettu lastenlauluja. Poika 7v tykkää eniten YUP:sta, Hectorista, Juicesta, Enyasta ja Smurffeista. :D

Vierailija
6/6 |
06.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teinitytön lempparit on linjalla Kaija Koo, Frederik yms...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän seitsemän