Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pietarinkirkossa käyneet: yllättikö kirkon suuruus?

Vierailija
24.12.2013 |

Oliko kirkko suurempi kuin millaisen käsityksen esim telkusta saa?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
24.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mmm... Ei oikeastaan.

Vierailija
2/6 |
24.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta se ei tee miteään erityisen suurta (kooltaan) vaikutelmaa, mutta en osaa sanoa, miltä se tuntuu telkkarista jos ei ole nöhnyt itse paikkaa ennen. Pietarinkirkko kuitenkin jakautuu arkkitehtonisesti osiin ja sen barokki-ilmeessä on paljon sellaista, mihin voi kiinnittää silmänsä, siksi se koko ei sinänsä ole niin vallitseva piirre.

 

Minusta. Joku toinen kokee toisin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
24.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onhan se iso.

Vierailija
4/6 |
24.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ollut ennen käyntiä tv:n välityksellä aiheeseen tutustunut. Kun ko. pytingin rakentaminen sai jengin irroittautumaan katolilaisesta kirkosta sen pröystäilyn vuoksi, osasin odottaa juuri jotain niin överiä kuin mitä se sitten olikin.

Vierailija
5/6 |
25.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kyllä minä ajattelin ennen ensimmäistä käyntiäni aina keskiyön messua katsoessani, että eihän tuo voi olla maailman isoin kirkko. Ei näyttänyt ollenkaan niin paljon isommalta kuin esim. katedraalit eri maiden kuninkaallisissa häissä. Mutta paikanpäälläkin se valtavuus aukesi tosissaan oikeastaan vasta toisella käyntikerralla. Ensimmäisellä kerralla isossa porukassa kun meille annettiin joku 15 minuuttia aikaa tutustua sisätiloihin. Toisella kerralla olin paikalla mieheni kanssa, ja pääsin tutustumaan myös vähän syrjäisempiin kolkkiin.

Vierailija
6/6 |
25.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kahdeksan