Koulussa pelattava jääkiekko ja jääpallo. Varusteet?
Mitä muita suojavarusteita olisi hyvä käyttää kuin kypärää. Lapseni pelaa näitä pelejä vain koulussa sekä luistelee vapaasti joskus omalla ajallaan. Osa lapsista harrastaa jääkiekkoa. Miten pärjätä ehjänä menossa mukana?
Kommentit (4)
Kypärän pitää olla häkkikypärä. Ainakin Jofan kypärään kasvosuojan voi liittää jälkikäteen itsekin. Suoja tulee halvemmaksi kuin kasvojen ompelu päivystyksessä tai irronneen hampaan kanssa touhuaminen. Jääkiekossa muutkin lajinmukaiset suojat. Sama koskee jalkapalloa.
Kaikki muut varusteet kannattaa ostaa käytettyinä mutta kypärän pitää olla mahdollisimman tuore. Kypärän sisältä löytyy valmistuspäivämäärä ja kypärä suojaa parhaiten alle kolmevuotiaana. Sitä vanhempien suojaus menettää tehojaan.
Kypärä on ainoa pakollinen varuste luistimien lisäksi.
Pitääkö oikeasti hankkia muitakin suojia itse kuin kypärä? Kallista pelkän koululiikunnan vuoksi! Munasuojat? Säärisuojat? Vai mitä, kun en niistä tiedä? Miespuolinen liikunnanope nyt ei kerro eli kohta joudun kysymään rehtorilta... Onko teidän koulussa annettu ohjeita?
ap
Eikös koulussa ole neuvottu, että aina pitää käyttää kondomia?