Lihava , ei kuukautisia ja haluaa äitiksi.
Lihava , ei kuukautisia ja haluaa äitiksi.
Hei!
otsikosta jo saakin jotain osviittaa tähän mikä on tässä aihe.
Olen ylipainoinen reilusti ja minulla ei ole yli vuoteen tullut kuukautisia. Haluaisin ja yritetty on parisen vuotta kohta kunnolla lasta... mutta ei ala kuulua... ja nyt on nuo kuukautisetkin olleet noin kauan poissa... onko ketään kohtalotoveria tai samalla tavalla käyny kellää? lääkärissä käyty ja menossa sairaalakäynnille... yhden lapsen äiti olen jo ennestään...
Kommentit (14)
Wau! Saitpa hyviä vastauksia, pelkäsin avata ketjun että onko täällä pelkkiä laihduta läski- vastauksia. Olen iloisesti yllättynyt.
Onnea yritykseen!
Onko menkat olleet aina epäsäännölliset? Pco:ta veikkaisin minäkin. Apu voi löytyä helpostikin ja kokemuksesta voin sanoa, ettei pieni ylipaino haittaa mitään. Sinun oma hormonitoimintasi kun saadaan jollain konstilla heräteltyä niin se voi hyvinkin jo riittää.
Karppaamalla voit vaikuttaa ylipainoon ja munasarjojen toimintaan.
Luultavasti ihan pienelläkin painonpudotuksella saat taas kropan toimimaan ja menkat tulemaan normaalisti :) Ja näin ollen paranee mahdollisuudet että tärppäisi. Kokemuksesta tiedän että voi olla pienestä kiinni. Muutama kilo pois ja ruokavalio terveellisemmäksi, ei välttämättä tarvitse edes herkuista luopua kunhan vaan huolehdit että saat niiden ohella paljon vitamiineja yms ravintoaineita.
Aika pieni painonpudotus loppupeleissä hoi riittää hedelmällisyyden paranemiseen, 5-10% painonpudotus(eli sinun tapauksessa ehkä kymmenkunta kiloa) voisi riittää. Tuon verran irtoaa vaikka 6 viikon nutrilett-kuurilla Kunhan saa motivaation kohdalleen.
tiedän kyllä ettei oo helppoa, mulla kans reilusti ylipainoa, aikanaan ajattelin että paino on saatava putoamaan ennenkö ees uskaltaa yrittää lapsen saamista, väkisin dietteilyllä kävi vaan niin että paino nousi..Sitten aloitettiin yritys tarkoituksena samalla pudottaa painoa, ei pudonnut ja n 1,5v meni ennenkö aloin odottaa esikoista( tosin siinä välissä oli yksi keskenmeno). Kuukautiset oli koko ajan ihan säännölliset.. Sittemmin toinen ja kolmas lapsi on saaneet alkunsa 1-2 kk yrityksellä vaikka painoa edelleen on.
Olen kohtalotoveri, paitsi en ollut lihava tilanteessasi. Kuukautiset olivat olleet pois useamman kuukauden, todettiin monirakkulaiset munasarjat (kuten usein kuukautishäiriöisillä on, mikä puolestaan johtaa lihavuuteen).Sain estrogeenit ja clomit ja kuukauden päästä olinkin raskaana. Tsemppiä!
vähän painoa pois ja stressistä pitäisi myös päästä...mitäs jos pidätte vähän taukoa?..kuukautiset ovat voineet jäädä pelkän stressin takiakin pois...ovulointi saadaan kyllä lääkkeillä aikaiseksi muta olisihan se raskauskin helpompi jos muutaman kilon saisit pois puristettua..
Kiitos vaustauksistanne... sain tuossa jonkun innostuksen sauvakävelystä... toivotaan että innostus myös jatkuu ja saisin karistettua näitä kiloja... haaveena kun kuitenkin on jotain erityistä niin ehkä se antaa tsemppiä tässä projekstissa....
Sulla saattaa olla korkea sokeri eli 2-tyypin diabetes. Mulla alkoi menkat heti kun se havaittiin ja sain lääkityksen. Sen jälkeen ei ole menkkojen kanssa ollut mitään ongelmia, vaikka olin kärsinyt noin 15 vuotta epäsäännöllisistä menkoista. Suosittelen menemään testeihin.
Ylipainoisen kilot putoavat varsinkin alussa todella nopeasti, joten se 5-10 prosentin painonpudotus voi olla aika helppo saavuttaa.
Onko sulla munasarjat ultrattu, onko mahdollisuutta pcos:ään? Komppaan siinä mielessä vastausta nro 9 että saat lääkkeet verensokerin heittelyihin, mättämisen halu vähenee ja paino putoaa = kuukautiset tulevat takaisin = mahdollisuus raskauteen kasvaa. Mulla kävi näin ja nyt on 2 v lapsi :) Kuinka paljon sulla ap ylipainoa?
Ehkä sulla on alkaneet ennenaikaiset vaihdevuodet? Minkä ikäinen olet? Josku alle 40 vuotiaana sellainen tulee yllätyksenä. Harvinaistahan se toki on, että munasarjojen toimita hiipuu alta nelkyt vee.
ikää rapiat 25v... sokeri jutut on katottu.. painoa reippaasti.. justiinsa oon menossa naisten polille lääkärille.. siellä toiv. saavat selvyyden mikä on..
papassa oli jotain mitä pitää 6kk jälkeen käyä tarkastamassa...