Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Luin vanhasta neuvolakortistani (v.1982), että olen saanut rintamaitoa

Vierailija
15.09.2013 |

ainoastaan kolme kuukautta! Siitäkö johtuu voimakas kiinostukseni naisten rintoihin, erityisesti imettävien naisten rintoihin?

 

t.mies

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
15.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nooo, oma ukkoni on tissimies ja täys imetetty 6kk ja siitä vielä osaimetetty vuoden ikäiseksi...

Vierailija
2/5 |
15.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin tykkään rinnoista ja minua imetettiin muutamia viikkoja. Tässä on varmasti aineksia tutkimukselle. T.N39

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
15.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minua imetettiin vain vähän aikaa, mutta en ole mitenkään kiinnostunut rinnoista. Niissä ei vain ole mitään vetovoimaa. T:N41

Vierailija
4/5 |
15.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska imetys alkaa olla itselleni ajankohtainen aihe ja jännittää enemmän kuin synnytys itsessään, juttelin siitä vanhemman sukulaisnaisen kanssa, joka on saanut lapsensa noihin aikoihin, ja jolla on nyt imeväisiä lapsenlapsia. Sain sellaisen käsityksen, että tuo 3-4 kk imetystä olisi ollut 1980-luvun taitteessa jos nyt ei se suositus, niin sosiaalisesti hyväksyttävä normi, samalla tavalla kuin 6 kk täysimetyksellä ja vuoden ikään asti osaimetyksellä nykyään. Eli jos neuvolakortissa noin lukee, niin se ei välttämättä tarkoita lasta imetetyn edes siihen saakka. Äiti on  saattanut vain haluta päästä neuvolakäynnistä helpolla. ;-) 

Vierailija
5/5 |
15.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä myös -82 ja imetettiin yhdeksän kuukautta. Mä en tykkää rinnoista.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä seitsemän