Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ideoita terveellisistä ja täyttävistä välipaloista koululaisille?

Vierailija
02.10.2013 |

 

Otsikossahan kysymys siis tulikin eli millaisia terveellisiä, täyttäviä, lapsen itse helposti otettavissa olevia välipaloja teillä on koululaiselle? Meillä viidesluokkalaisen paino on noussut viime kuukausina aika paljon (ei vielä ylipainoa, mutta lähellä, sanoi koululääkäri), mutta lapsella aina kova nälkä, kun tulee koulusta ja haluaisin keksiä esim. sokeristen jogurttien tilalle jotain terveellisempää, kun leipä ja maito pidemmän päälle aika tylsiä. Hedelmiä ja juureksia on toki tarjolla myös, mutta ne eivät tunnu vievän nälkää. Murot ja myslit sokeripitoisia myös. :(

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
02.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puuroa!

Vierailija
2/8 |
03.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keitettyjä munia, ruokaisaa salaattia (tomaatti, kurkku, salaatti, kana/tonnikala ja joku pasta/riisi jos haluaa). Paljon kasviksia leivälle jonkun proteiinipitoisen lisäksi (juusto, liha). Dippikasvikset, dipin kanssa menee alas enemmän kuin pelkiltään. Tee dippi itse maustamalla turkkilaista jugua tai kermaviiliä.

 

Ihan ruokaa edelliseltä päivältä, tee reilummin ja ota valmiiksi sivuun.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
03.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mehukeitto ja sokeriton/ vähäsokerinen mysli

Munakasrulla

Viili

Kyllä noiden kasvistenkin pitäisi aika hyvin mahaa täyttää. Voithan niitäkin pilkkoa valmiiksi ja tehdä dipin kevytkermaviilistä

Vierailija
4/8 |
03.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä lämmitän usein koululaisille esim. keittoa tai edellisen päivän päivällisen jämiä pienet annokset. Pastasalaatti on tykätty, samoin itse tehty vispipuuro (täysjyvämanna ja vähemmän sokeria), voileivät tietysti kunnon päällisillä (esim. ruisleipä, kalkkunaleike ja kurkku), maustamaton jugurtti ja marjat ja pähkinät, pannari (puolet täysjyväjauhoa) ja marjoja päälle, helppo jättää jääkaappiin valmiiks. Kiinnittäisin huomiota siihen että vähemmän sokeria ja enemmän täysjyvää. Proteiinia myös, se pitää nälän loitolla pidempään. Mysliäkin voi tehdä itse ja säädellä näin sokerin ja rasvan määriä.

Vierailija
5/8 |
03.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

näkkileipää, keitettyjä munia, naposteluporkkanoita, pähkinöitä (ei suola)

Vierailija
6/8 |
03.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

näkkileipää, keitettyjä munia, naposteluporkkanoita, pähkinöitä (ei suola)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
03.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa ostaa jogurtit yms. maustamattomina. Vaikka niihin lisäisi vähän hunajaa tai ihan sokeria, niin tuskin tulee niin paljon kuin noissa valmiiksi maustetuissa on.

Meidän teini laittaa jogurttiin usein banaania tai marjoja, auringonkukan siemeniä ja hieman hunajaa.

Vierailija
8/8 |
03.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän koululainen syö tuossa tilanteessa rahkajugurtin (Lidl) ja pari hedelmää. Iltapäivänälän kanssa kannattaa muistaa, että hyvä ruoka vie nälän vasta vähän ajan päästä. Ei siis kannata ahmia liikaa, sillä nälkä lähtee vähemmälläkin, kun jaksaa 15 minuuttia odottaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän seitsemän