Raskaana; vatsa kasvoi isoksi jo alkuviikoilla
Onko täällä ketään muuta jolla kasvaa vatsa heti raskauden ekoillakin viikoilla ihan kamalasti? Nyt 8. viikko vasta meneillään ja siirryin raskaushousuihin. Hirvittävä pallomaha! Ja tää on käynyt mun kahdessa edellisessäkin raskaudessa.
En pysty salaamaan tätä varmaan ees sinne np-ultraan asti, nytkin tän pömpötyksen huomaa heti jos on vähänkin tiukempi paita.
Onko täällä ketään muuta jolla on kasvanut maha heti alussa kunnolla? Turvotustahan tää paljolti on, ja lisäksi varmaan eteenpäin kallistuva kohtu tai jotain, mikä tekee mut sen näköiseksi kun olisin jo raskausviikolla 20.
Tuntuu että kaikkien muiden mahat on pieniä ja sieviä ja kasvaa hillitysti vasta viikolta 12 eteenpäin, ja mun on tällänen hetkessä paisunut, turvonnut pallo. :/
Kommentit (12)
Mulla 3 lasta ja kaikissa vatsa näkynyt todella pian. Ä- housuissa rv 9 jälkeen ollut pakko olla. Sf mitta yläkäyrien yläpuolella ja neuvolassa veikkailtu kaksosia. Jopa äitipolilla hoitaja oli ihan varma et olen viikolla 30 vaikka viikkoja kasassa 20. Loppua kohden se kokoero kyllä tasaantui enkä mikään supermaha ollut enää lopussa. Lääkäri sanoi että rakenne on vaan sellanen et heti tulee maha esiin. Lapsivettäkin kaikissa raskauksissa ihan tavanomainen määrä..
Mulla kasvoi kanssa tosi nopeesti tokassa raskaudessa. Oletan, että ne paikat on sen verran venyneet ekan raskauden aikana, että masu pullahtaa heti kun on pientäkin turvotusta. Varmaan kohdun asennollakin tosiaan vaikutusta.
Sama juttu. Töissä kaikki arvasivat jo n. viikolla 10.
Mulla ollut sama juttu kaikissa raskauksissa. Olen ollut ennen raskautta hyvin hoikka, joten siksi kai pienikin mahankasvu näkyy niin kovasti.
Mulla on sama juttu, mutta mulla se johtuu selvästi siitä että mulla on raskauden alusta asti järkyttävä pahoinvointi joka helpottaa oikeestaan vaan syömällä. Ateriaväli on pari tuntia, jos menee pidemmäksi niin tulee ihan järkky paha olo. Pitää syödä ettei se vaan iske.
Joskus on ihan täys olo mutta kuvotus iskee silti ja sen saa pois vaan syömällä vaikkei yhtään tekis mieli syödä. Ihan kiva pöhötys siis päällä koko ajan. Muuten hoikassa kropassa se näkyy ihan heti.
Täällä kanssa äitiyshousut olleet käytössä jo viikolta 9. Nyt vk 20 menossa eikä jää kenellekään epäselväksi mikä on status.
Juu samoin! rv8 olen vaihtanut äitiyshousut jalkaani.
Täällä rv 8. Nyt maha on iltaisin iso pallo. Aamulla suht normaali. Omat housut menee, mutta vain tosi matalavyötäröiset. Pahimmillaan turvotus oli viikoilla 4-6. Nyt vain iltaisin. Olen hoikka, joten pömpötys näkyy heti.
Täällä sama ollut. Ekassa raskaudessa muistan, kun yksi kysyi, että syntyy varmaan lähiaikoina, ja siihen sain vastata, että takana vasta 3,5 kuukatta, että toivottavasti ei vielä synny.
rv 10 täällä ja vain joustovyötäröiset entiset housut menee. Ostin semmoisia levennyspaloja, joita voi kiinnittää housunnappiin, niin voi pitää entisiä housuja vielä. Ihme ettei paino ole oikeastaan noussut.
Mulla kasvoi myös molemmissa raskauksissa jo viikolla 6 niin ettei voinut kuvitellakaan että normihousut olisi mennyt jalkaan. Toisaalta sitten vatsan kasvu tasottui niin että neljännellä kuulla sitä ei välttämättä edes humannut kunhan valitsi asut oikein.
Mulla on vatsa kasvanut kuin 6.nella kuulla olisin, ja ihan 4.ssä viikossa. Enkä ole edes raskaana.