Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

+4 ja lapset marisevat takista, piposta ja hanskoista!

Vierailija
16.10.2013 |

Mä en kestä, en jaksa. Kesä oli ihana ja pitkä ja nämä kylmät ilmat tulivat tosi nopeasti. Ei yllättäen, mutta nopeasti. 

Aamulla oli -1 ja iltapäivällä +4. Ihan pakko siis olla pipo, takki ja hanskat, tietenkin. Itselläni oli aamulla talvikengät jalassa, kun vein koiran. Iltapäivällä laitoin pitkähihaisen paidan päälle toppatakin, ettei tarvinnut laittaa erikseen jotain neuletta syystakin alle.

Lapset (12v, 10v ja 8v) tulevat koulusta ilman pipoa, hanskoja ja takkia. Väittävät, että on kuuma. Yllä vain t-paita ja huppari sekä housut.

Niillä ei voi olla kuuma, ei todellakaan. Mua niin raivostuttaa tämä joka aamuinen marmatus vaatetuksesta ja se, ettei kukaan valvo niiden pukemista koulussa (ei kuulu koululle, en siitä valita). Ja sitten vilustuttavat itsensä. 

 

Ja syy: KUN KAVEREILLAKAAN EI OO. IHAN NOLOO.

Olen kotiäiti, joten pystyn varmistamaan, että lähtevät asianmukaisissa vaatteissa kouluun, mutta kukaan ei valvo, mitä tapahtuu tienmutkassa tai viimeistään koulussa.

Alanko rankaista tästä jotenkin? Mitä mieltä? Kokemuksia!

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
16.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaa, enpä ole nähnyt ala-asteikäisten olevan ilman pipoa ja takkia. Ihan Hesa-Espoo akselilta kirjoittelen. Ja pojilla sekä tytöillä löytyy takit.

Vierailija
2/9 |
16.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistan itse kulkeneeni teininä kovalla pakkasella avopäin kun olisi ollut noloa pitää pipoa. Enpä usko, että rankaisu olisi kohdallani auttanut mitään. Nykyteineillä sentään näkee paljon enemmän pipoja kuin silloin 80-luvulla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
16.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.10.2013 klo 16:44"]

Jaa, enpä ole nähnyt ala-asteikäisten olevan ilman pipoa ja takkia. Ihan Hesa-Espoo akselilta kirjoittelen. Ja pojilla sekä tytöillä löytyy takit.

[/quote]

 

Täällä on todella monella toppaliivejä, ei kunnon takkeja. Samoin sellaisia kevyttoppatakkeja, seitinohuita. 

En oikeasti tajua, miten kylmyys ei aja niitä laittamaan vaatteita päällensä. Jos mulla on kylmä, laitan vaikka maailman noloimmat vaatteet päälleni, ettei ole kylmä. En tiedä mitään hirveämpää kuin hytistä kylmästä ulkona.

Äsken poika oli lähdössä kaverille kävellen kilometrin päähän t-paidassa ja fleecehupparissa, joka kaiken lisäksi oli auki. Hirveä jalan polkeminen alkoi, kun pakotin laittamaan pipon ja hanskat sekä takin päälle. Menevät kuitenkin ulos, eikä alkuperäisellä varustuksella todellakaan olisi pärjännyt.

Ärsyttää vaan niin hirveästi tämä tilanne, kun pitää hoitaa kaiken lisäksi yksin. Mies ei ole aamulla todistamassa tätä tappelua, eikä näe iltapäivällä noita t-paitaisia lapsiaan tulossa koulusta.

ap

 

Vierailija
4/9 |
16.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Te vanhat palelette siinä vaiheessa kun nuoriso on vasta päässyt alkuhikeen. :) No, yksilöllisiä asioitahan nämä kuumuudet ja kylmyydet ovat.

Vierailija
5/9 |
16.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.10.2013 klo 16:44"]

Jaa, enpä ole nähnyt ala-asteikäisten olevan ilman pipoa ja takkia. Ihan Hesa-Espoo akselilta kirjoittelen. Ja pojilla sekä tytöillä löytyy takit.

[/quote]

 

Täällä Oulussa tuli kolmasluokkalaisen liikunnanopelta pari viikkoa sitten Wilmaviesti (jossa muutakin liikunta-asiaa), jossa muistutettiin piposta ja hanskoista aamun ulkoliikuntatunneilla... että kyllä niitä alakoululaisia kulkee vähissä vaatteissa.

Vierailija
6/9 |
16.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No mulla 1v repii vaatteita pois päältä ulkona... Hanskat ja kengät hus pois, pipo myös. Kiva kulkea tuolla kaupungilla, kun muksulla ei ole hanskoja kädessä ja ihmiset kyttää pahasti.

 

Toisaalta eilen oli ihan lämmin ja puin lapselle sisävaatteiden päälle vain takin, pipon ja lapaset. Bussissa sitten oli pari muuta lasta _toppa_haalarit päällä...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
16.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on 3 lasta ja yksi heistä pukeutuu jo koulun alkaessa huppariin ja takkiin, kun toiset kaksi painavat sortseissa ja t-paidoissa.

Nyt kun itse lenkillä laitan puolipitkät alusvaatteet ja coretex-puvun päälle, niin poika saattaa tulla koulusta ilman takkia t-paidassa ja näyttääkin siltä, että on kuuma. Me ihmiset ollaan erilaisia. Vaikka sä ja mä palellaan, ei tarkoita sitä, että kaikkien muidenkin pitää palella.

Vierailija
8/9 |
16.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen ratkaissut asiaan niin, että saa palella jos ei laita päälle sitä mitä käsken, mutta en todellakaan sitten kuuntele valituksia siitä, että on kylmä. Se on voi voi ja omaa tyhmyyttään. Näin meillä 10 pojan kanssa. On kyllä kuumaverinen. Itse olen vilukissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
16.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Löytyisikö kompromissiä? Paljon liikkuvalle nollakelillä toppatakki, villapipo ja talvihanskat on todellakin liikaa. Hiki tulee väkisinkin, ja sitten avataan takkia ja riisutaan päällysvaatteita. lisäksi vilu tulee nopeasti, jos pysähtyy hetkeksikään. Koululaiset on ulkona loppuen lopuksi aika vähän. Koulumatka menee reippailessa ja välitunnit kestää vain 15min kerrallaan.

 

Välikausitakki pysyisi varmasti paremmin päällä, kun sen alle pukee college-hupparin, niin liikkuessa ja vartin välitunnin tarkenee ihan hyvin. Päähän puuvillapipo tai lippikselläkin pärjää ja käteen riittää ohuemmat nahkahanskat ja tai neulekäsineet. Paksummat tamineet päälle sitten kun ulkoillaan oikeasti tuntitolkulla.

 

Sitten, kun päivälläkin on kunnolla pakkasen puolella, niin enemmän vaatetta päälle. Tuon ikäinen osaa jo itse sanoa paleleeko.

 

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi kuusi