Alkoholi suurin syy vauvan kehitysvammaisuuteen?!
Helsingin sanomissa oli tänään juttua siitä, ettei hallitus nyt sitten myöntänyt rahaa päihdeäitien pakkohoitoon. Jutussa sanottiin myös näin:
"Suomessa syntyy vuosittain tuhansittain lapsia, jotka ovat vaurioituneet äidin alkoholin käytöstä raskauden aikana. Alkoholialtistuksesta kertova Fasd-diagnoosi (ei siis pelkkä fas) on yleisin kehitysvammaisuuden syy."
Onko todella näin? Eli iso osa kehitysvammaisista on kehitysvammaisia, koska heidän äitinsä ovat juoneet paljon alkoholia odotusaikana. Aika hämmentävä tieto. Yleensähän vaan sanotaan, että kelle tahansa voi syntyä vammainen lapsi ja jotkut jopa sanovat naiivisti, että vanmainen lapsi syntyy vain perheeseen, joka jaksaa ja rakastaa häntä sellaisena kuin on.
Olisin jotenkin luullut, että "sattuma" ja äidin korkea ikä olisivat yleisempiä kehitysvammaisuuden syitä.
Kommentit (8)
Kromosomipuutteet, mutaatiot ja vauriot aiheuttavat kehitysvammaisuutta, vaikka äiti ei olisi viinaa haistanutkaan. Lue aina kriittisesti lehtien artikkelit, jopa Hesarin, sillä toimittajien tietomäärä ei välttämättä ole riittävä kirjoittamaan asioista.
Kehitysvammoja ym nyt vaan on niin monia erilaisia että kyllä suurin osa johtuu ihan muusta kuin alkoholista.
Mutta nämä Fas-tapaukset ovat sitten eri asia...
Täysin raitis, tupakoimaton, terveellisesti syövä ja liikkuva "oikean ikäinen" nainen voi saada myös vammaisen lapsen.
Ja mikäs sen kamalampaa kuin että kaikki syyllistää äitiä että juoppohan se on tai narkkari kun ei ole koskaan nähty humalassa :(
Taitaa suurin osa johtua ihan kromosomeista tai viruksista.
Mulle tuli mieleen, että jos tässä tää kehitysvammaisuus tarkoittaa myös ihan lievää kehitysvammaisuutta, ns. heikkolahjaista henkilöä. Ja nyt ap:n kirjoittama juttu aukee ehkä vähän uudella tavalla. Niistä tosi kehitysvammaisista varmaan ei suuri osa ole alkkisäitien lapsia, mutta entäpä nää heikkolahjaiset, koulussa paljon tukea tarvivat, syrjäytymisvaarassa olevat, tulevat jopa tukien varassa eläjät...? Tähän kyllä sopii aika hyvin se, että äitinsä ovat juoneet viinaa odotusaikana.
Mulla oli ala-asteella yksi luokkakaveri, joka oli just tämmöinen tapaus ja äitinsä kylän ainoita naisjuoppoja.
Sikiöaikainen alkoholialtistun on todella kehitysvammaisuuden YLEISIN YKSITTÄINEN SYY.
TÄmän jälkeen tarvitaankin vähän tilastomatematiikan ymmärrystä: Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että välttämättä edes 10 tai 5% prosenttia kehitysvammoista johtuisi äidin alkoholinkäytöstä, vaan sitä, että ne kaikki muut, joita on ihan miljoonia, ovat yksittäisinä vielä harvinaisempia. Oletetaan siis vaikka että alkoholialtistus aiheuttaa 3% kehitysvammoista. Down syndrooma aiheuttaa sitten 2% ja muut kromosomihäiriöt yhtensä toisen 2% ja satunnaiset a-tyypin aineenvaihduntahäiriöt 2% ja niin edellleen, kunnes näistä yhteensä tulee se 97%. Mutta SUURIN YKSITTÄINEN RYHMÄ on se kolmen prosentin alkoholialtistusryhmä.
Tämä tarkoittaa sitä, että todennäköisesti yksikään teitä vastaantuleva kehitysvammainen ei ole alkoholialtistuksen takia kehitysvammainen, mutta silti alkoholialtistus voi olla tavallisin kehitysvamman syy. Se on siis harvinainen, mutta ne muut on vielä harvinaisempia.
Suhteellisuusasiat on vaikeita. Kyllä ne kuitenkin ymmärtää kun ihan tosissaan yrittää.
Ei johdu alkoholista. En tiedä ketään joka olisi alkoholia käyttänyt ja tunnen näitä perheitä, kun oma esikoinen on kehitysvammainen. En sitten tiedä onko kahvi pullineen päihde, kun sellaiseen syyllistyin.
Ei johdu alkoholista. En tiedä ketään joka olisi alkoholia käyttänyt ja tunnen näitä perheitä, kun oma esikoinen on kehitysvammainen. En sitten tiedä onko kahvi pullineen päihde, kun sellaiseen syyllistyin.
siitähän palsta tykkäis, että vammaisuus johtuis aina alkoholinkäytöstä.
tuskin kuitenkaan.