Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ei voi lähteä mihinkään, kun 4 v paskoo housuun.

Vierailija
19.06.2013 |

Tarhassa ei tee koskaan, ei kotona, mutta kun kotioven sulkee, niin n. 15 min ja bäng. Äiti, mulla on kakkahätä. Ei ku se on jo housussa.

 

Tosi raivostuttavaa, mihinkään ei voi mennä. Sisälle ei tulla kun sanotaan, vaan viivyttää sen verran että on paskat housussa. 

 

Mitä teen? Auttakaa!

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ota jokin palkintosysteemi käyttöön. Joka kerran kun ei tee kakkaa housuunsa teidän lähdettyänne saa tarran. Kolmesta tarrasta saa valita mieleisen (pienen) lelun tai pääsee jonnekin mieluisaan paikkaan. Seuraavaksi otatte tavoitteeksi viisi tarraa ja seuraavalla kerralla kymmenen, joka onkin jo niin paljon ja lapsi osaa jatkossakin asian, että palkinto voi olla hieman isompi.

Palkintotaulua esitellessä, perustele lapselle se, ettei hänestä varmaan ole miellyttävää olla kakat housussa ja myöskin se, että sitten lähteminen on hänelle itselleen helpompaa. Huolehdi myös siitä, että lapsella on hyvissä ajoin tieto teidän lähdöstänne. Ohjaa hänet myös vessaan riittävän ajoissa. Jos tulee vahinkoja, älä harmittele lapselle. Jos onnistuu, kehut maasta taivaisiin. 

Oletko miettinyt miksi lapsi kakkaa housuihinsa? 

Vierailija
2/7 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisko joku palkitsemissysteemi hyvä? Tarroja tai jotain, mistä lapsesi tykkää. Eli aina noissa tilnateissa, missä on normaalisti käynyt vahinko, niin yrität tsempata ehtimään vessaan ja sanomaan ajoissa ja sitten palkitset.

Eikö lapsi uskalla sanoa sinulle? Oletko joskus huokaillut/suuttunut, kun onkin pitänyt palata kotiin vessaan? Muista, että sinä et saa tuottaa ylimääräistä häpeää lapsellesi tästä asiasta (hyi, yök yms..)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap, sanavalintasi kertovat kaiken, että katso peiliin.

Vierailija
4/7 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuleeko se kakka vain tarhapäivien jälkeen? Mietin, että jos lapsi panttaa sitä kakkaa koko päivän ja kun kotiin pääsee ja rentoutuu niin tulee housuun? En nyt tiedä tosta palkinto jutusta... Miten se homma sitten lopetetaan (tarrojen keräily) kun/jos kakat eivät mene housuun? Alkaako lapsi sitten sontimaan housuun jotta tarrat otetaan takaisin?

Vierailija
5/7 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitäisköhän munkin ryhtyä kakkimaan housuuni aina jossain julkisilla paikoilla. Sitten voitais tuon miehen kanssa kehittää sellainen palkintosysteemi, että ostaa mulle vaikka suklaalevyn tai punaviinipullon, jos en pasko housuuni. Jos ei suostu ostamaan, niin väännän välittömästi tortut pöksyyn :D

Vierailija
6/7 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitat lapselle surkeet vaatteet päälle ja lähdette minne ikinä olettekin menossa, vartin päästä tulette sisään, pesette takamuksen ja vaihdatte puhtaat vaatteet ja *bling* pääsette lähtemään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
19.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytät lapsen wc:ssä ennen kuin lähdette, jos mitään ei tule pönttöön niin vaippa päälle! Ei tuon ikäistä enää tarvitse palkita asiasta, jonka hän jo selvästi hallitsee.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän kaksi