Miten toimia rajoja kokeilevan 2v9kk lapsen kanssa?
Lapsi on nyt ottanut kokeiluun nyrkeillä hakkaamisen ja keittiökaappien ovien paiskomisen. Jos kiellän, niin nauraa ja innostuu entistä enemmän. Jos nostan pois ja vien muualle, niin juoksee heti takaisin tekemään samaa asiaa. Parhaiten on tehonnut se, etten ole kiinnittänyt mitään huomioita (vaikka lyöminen sattuu ja paiskomisesta hajoaa korvat). Silloin mielenkiinto ei säily siihen hommaan. Mutta toisaalta annanko sitten sen kuvan, että niin saa tehdä? Ison perheen äitinä en aina ehdi noissa tilanteissa kiinnittää lapsen huomiota muualle ja keksiä hänelle muuta virikettä. Mustasukkaisuudesta ei ole kyse, hän on nuorin ja saa varmasti eniten huomiota.
Kommentit (4)
ääh hitto, osaan neuvoa 2v8kk vauvan suhteen mutta en tuon ikäiseen, sori :(:(:(:(:(:(:(:
toisto toisto ja toisto, kielto kielto ja kielto. Jos sulla on useampi lapsi niin varmasti jo tiesitkin tämän,älä anna lyödä tai paiskoa mitään koska silloin todella annat siihen luvan. Ei auta muu kuin koittaa jaksaa olla johdonmukainen ja toistaa tuhansia kertoja.
meillä lyömistä ja tavaroiden rikkomista ei hyväksytä lainkaan, ja noihin auttoi tuon ikäisen kanssa jäähy (yhdistettynä tietty asioiden selittämiseen). kaksi kertaa jäähylle, ja lyöminen loppui kokonaan.
Henk. koht en uskaltaisi jättää lyömistä huomioimatta missään olosuhteissa, pidän sitä sen verran pahana juttuna.