Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

"Ahdistaa, kaikki on vaikeeta, en tiedä millainen ihminen minä olen"

Vierailija
13.07.2013 |

Siis tiedättekö nää tyypit, joille kaikki on vaikeeta...?

Tutulla on asunto (jota ei ite joudu maksamaan), auto (jolla ajelee ilmasiks), leppoisa työpaikka pitkällä kesälomalla ja vanhemmiltansa saa joka kuukausi älyttömän summan "kuukausirahaa" (kohta kolmikymppinen ihminen!) MUTTA hän valittaa että nämä asiat eivät tee onnellisiksi... kaikki ahdistaa ja on vaikeeta ja omaa itseä täytyy "etsiä" ja blaa blaa blaa. 

Ei herraisä, noilla puitteilla ratkaistaisiin KAIKKI mun omat ongelmat. Mä en vaan kestä tuollasta kiittämättömyyttä ihmisessä, v*tuttaa niin ettei veri kierrä! ugh

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
14.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kahdeksan kirjoitti viisasta tekstiä. Jos ristiriita sen välillä, mitä kokee olevansa, ja sen välillä, miten elää, on suuri, niin se on ahdistavaa ja tuskallista. Ihminen, joka jatkuvasti puhuu tästä vaikeasta olostaan, voi olla rasittava, mutta hän on tärkeällä tiellä, ja niitä puheita pitää vaan yrittää jaksaa kuunnella. Suuurin osa kuitenkin jonain päivänä löytää sen paikkansa ja alkaa ymmärtämään itseään paremmin.

Vierailija
2/10 |
14.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä sullekin ap melko varmasti ilmaantuisi muita ongelmia, vaikka et joutuisikaan enää maksamaan vuokraa tai laskuja itse. Jokuhan voisi sanoa sinun tilanteestasi, että "miksi se valittaa vuokrasta, sillä ilmeisesti on kuitenkin varaa asua sisätiloissa ja on netti ja saa ruokaa joka päivä, ei tarvitse pelätä sotaa, on terve jne jne"- kaikki on suhteellista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
14.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

tottakai sä ap olet oikeassa siinä, että on kurjempaa olla köyhä ja kipeä kuin vain kipeä. Mutta ymmärräthän sä silti, että ei sillä kipeälläkään kaikki hyvin ole, vaikkei se köyhä olekaan? Ja toisaalta, ei sillä köyhälläkään ole kaikki huonosti, jos se ei ole myös kipeä ja paljon muuta.

 

Sä olet köyhä. Sun kaveris on kipeä. Kummallakin on jotain hyvin ja jotain huonosti. Miksi jommalla kummalla pitäisi olla oikeus sanoa, että toisen ongeömat on merkityksettömiä?

Vierailija
4/10 |
13.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärrän hyvin. Tuo tyyppi nälkäleirille afrikkaan, katsotaan sitten ahdistaako.

Vierailija
5/10 |
13.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="13.07.2013 klo 20:53"]

Ymmärrän hyvin. Tuo tyyppi nälkäleirille afrikkaan, katsotaan sitten ahdistaako.

[/quote]

On tosiaan myös siinä kunnossa että vararavinnolla pärjäisi aika hyvän tovin. Sitä tekisi mieli sanoa että mitä jos hänelle tulee joskus oikeasti vaikeaa? Miten ihmeessä pärjää...

 

Vierailija
6/10 |
13.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap, ihan ilmoitusasia. Jonain päivänä sulla voi hyvinkin olla taloudellisesti helpompaa, ja SILTI SULLA VOI OLLA ONGELMIA. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
13.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En usko, 4 :) Olen kyllä todella onnellinen, elämä on ihanaa, vaikka taloudellisesti ei niin hyvin mene. Se mikä kyrsii, on tuollainen valitus (valittakaa nyt sitten siitä että valitan valittamisesta :) vanha virsi). Miten voi olla niin helvetin vaikeaa kun ei tarvitse miettiä vuokran tai laskujen maksamista..ne on siis itse asiassa ne mun ainoat ongelmat.

Vierailija
8/10 |
13.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ap sun ongelmat ovat tärkeämpiä kuin kaverisi ongelmat? Jos häntä aidosti ahdistaa esimerkiksi työpaikalla, tai hänellä on muita ongelmia, niin ne ovat aivan yhtä tärkeitä kuin sinun vuokranmaksuhuolesi.

Mitäpä, jos ihan hetkeksi lakkaisit kaivamasta omaa napaasi ja  olisit iloinen siitä hyvästä mitä sinulla on. Ehkä silloin voit tuntea aitoa myötätuntoa tätä tuttavaasi kohtaan (ja koska hän on tuttavasi, eikä ystäväsi, et todennäköisesti tiedä hänen elämästään puoliakaan, etkä voi tietää mikä kaikki häneltä vie voimia).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
13.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan oikeasti, ei hyvät ulkoiset puitteet takaa onnea. Ääriesimerkki tästä on monet menestyneet, suositut, rikkaat, kauniit tai komeat filmi- ja musiikkimaailman tähdet, jotka ovat hyvin ahdistuneita, sortuvat viinaan tai huumeisiin ja ääritapauksissa tekevät jopa itsemurhan.

 

lisäksi ihmisillä välillä tulee ns ikäkausikriisejä, jotka on henkiselle kasvulle ihan hyväksi lopulta, vaikka sellaisen päällä ollessa tyyppi voi vaikuttaa ärsyttävältä turhanvalittajalta.

Vierailija
10/10 |
13.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minän puute ja ns. väärä itse on juuri niitä kauheimman olon aiheuttavia asioita, silloi, on ihan sama mitkä on ulkoiset puitteet.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän kuusi