Lähteekö tällä läski palamaan (40kg ylipainoa)?
Pyrin noudattamaan jonkin sortin vhh ruokavaliota. Kerro komenttisi!
Ap: Maitorahkaa tai rasvaista kreikkalaista jugurttia, sokeritonta mehusoppaa
Lounas: Salaattia, jossa kasviksia vaihtelevasti, rasvaista fetaa/raejuustoa/mozzarellaa, kalaa/kanaa/lihaa, sipulia,kananmuna joskus myös, juomana vissy tms hiilihapollinen sokeriton/kaloriton juoma
vp: pähkinöitä,joku hedelmä
päivällinen,sama kuin lounaalla
joskus vaihtelua kaipaavana teen uunijuureksia ja sitä lihaa/kalaa/kanaa, keittoa ilman perunaa...mutta en jaksa vääntää mitään monimutkaisia systeemejä.Karppiruoat tuntuvat siltä.
Tämä lähinnä kuuriluontoisena, 10kg karistettu hitaasti lautasmallin mukaan,mutta nyt kaipaan vauhditusta ja aijon kyllä jatkossakin jättää toiselta aterialta hiilarit pois ja leivän ehkä lopullisesti
Kommentit (5)
Joo lähtee kyllä, kun on kaloreita tosi vähän päivässä. Ja luulisin että menet ketoosiinkin tuolla ruokavaliolla, mikä helpottaa näläntunteita.
Mikset aloita Go Fat Go -dieettiä? Tavallista ruokaa, tarkat ohjeet ja tuloksia tulee. Alkusyaäyksenä vaikka kk tai pari täsmälleen ohjeen mukaan ja sitten hiljalleen muokkausta esim. rasvoja ja hedelmiä lisäämällä.
Ketoosihan se on tervettä :-o
Miksi ihmiset haluaa laittaa kroppansa tieten tahtoen sairaaseen tilaan?
järkkyä.
lisäksi ketoosissa haisee aivan järkyn pahalle, joten pysy sitten ainakin kotona, ni ei tarvi muiden voida pahoin.
No ap, miten päivä alkoi suunnitelmiesi mukaisella aamiaisella?
Mun aamupala oli taas gfg:n oppien mukainen, nam! Muistan kun tuon ruokavalion aloitin viime lokakuussa niin ekalla viikolla putosi 3,8kg (nesteitä). Noudatin ruokavaliota 90% ja ne poikeamatkin oli terveellistä ruokaa ja hyviä rasvoja. Repsahduksia ei tullut, mutta tietenkin relasin tiukasta ruokavaliosta n. 2 päivänä kuukaudessa. Noinakin päivinä siis yleensä vain 1 ateria korvaantui muulla, esim. ravintolaruualla ja yleensä silloin iltapala jäi pois. Noina suunniteltuina poikkeuspäivinä söin myös herkkuja (suklaata) ihan hyvällä omallatunnolla.
Eilen kävin puntarilla: n. 6kk ja -27kg :) Tulos oikeastaan vain ruualla, liikuntaa hyvin vähän. Vielä olisi n. 13kg pudotettavana, mutta en stressaa. Kunhan pääsen -30kg, tasapainoilen ja nautin onnistumisestani ainakin kesän ajan.
Asiantuntija en ole, mutta eikö vähähiilarisessa ole ideana ketoosi? Eli sitten kaikki ateriat olisi oltava vähähiilarisia. Itse en ole ketoosiin asti kyennyt, nyt käytössä vanhanaikainen kalorisysteemi. Tehokas dieetti, mikäli pystyy olemaan ilman rehuja toisina päivinä, on Dukanin dieetti.