Onko kenelläkään hypotonista vauvaa?
Kaipaisin vertaistukea ja haluaisin jutella kanssasi. Meidän poika on nyt 12 kk vanha. Hän on hypotoninen edelleen, vaikka vähemmän kuin pienempänä. Notkeutta löytyy sitä vastoin uskomattoman paljon. Istuminen on edelleen hankalaa.
Kommentit (3)
Minulla oli noin 10 vuotta sitten. Nyt lapsi on melkein 11 ja hypotonisuus näkyy käsien hienomotoriikassa ja voimassa. Dg:nä asperger.
Silloin aikoinaan oli erittäin tiivis hypotonisten nettisivussto. Kirjoittelimme ahkeraan lastemme kuulumisia ja me, ketkä asuimme pk- seudulla tapasimmekin perheittäin toisia perheitä aina jonkun kotona.
Me emme ole olleet enää heidän kanssaan tekemisissä moniin vuosiin, vaikka välillä heitä ajattelen, miten heidän lapsensa nyt voi jne. Syy oli minun jaksamisessa olla sosiaalinen, vaikka vertaistukena ryhmä oli mahtava. Nyt hieman kaduttaa, että jättäydyin sivuun.
Tutuille siis terveisiä täältä itä- Vantaalta
Erityislasten foorumeilta löytyy. Mm. Leijonaemot.