Rauhallinen Viikonloppu
Kommentit (6)
tosiaan, niin mitkä vapaat?? meillä kans mummit ja muut asustelee noin tunnin ajomatkan päässä ja ovat kaikki töissä, joten helpotusta niiltä suunnilta ei kovin usein ole tarjolla. tai siis hyvin pitää etukäteen kyllä kysellä nätisti, jotta onnistuuko. päästiin me ystäväni häihin ulkomaille asti (pitkä vkl) kesän alussa ihan kahestaan ja edellinen reissu oli viime syksynä tähän aikaan (myös pitkä vkl ulkomailla). voi kun pääsiskin joskus ees sinne ravintolaan tai leffaan muutamaks tunniks ihan noin vaan. mutta nyt sekin taitaa jäädä taas vaan haaveeks seuraavaan vuoteen, kun tää toinen ipana tunkee jo siihen malliin, et 4 viikon päästä oleva la ei ehkä päde. (toivoisin kyllä hänen ulostautuvankin jo parin viikon päästä, kun enää ei jaksa liikkua ton taaperon tahdissa.)
mutta vähän samat mietteet siis ku Sireniialla, ehkä vielä joskus. ja vaikka koko porukalla sit. :)
mut ihanaa, et joku on päässy rötväämään ihan rauhassa! :D
Jaa vapaata? Yhteistä vapaata? Ei ole liiemmin ollut=) me on yleensä käyty jossain, leffassa, syömässä tms. niin että jätkä on jo nukkumassa (iltakahdeksalta kun on jo niin nukkumassa) ja joku on täällä "vahtimassa" sitä nukkuvaa lasta. MUTTA... Miehekäs on reissussa ja minä aion sikamaisesti maailman huonoimpana äitinä pitää kiinni viikottaisesta harrastuksestani tänään, joten napero tulee olemaan kokonaista kolme tuntia hereillä kummitätinsä kanssa kahden. Luojalle kiitos ihanista kummeista!!!!! Kerron sit miten kävi, onko kämppä vielä iltapuuron jälkeenkin yhtenä kappaleena vai mitä... jos tämä menee hyvin niin ehkä sitten joskus voitais tehdä päiväsaikaankin miehekkään kanssa jotain... JOSKUS... EHKÄ...ja hei, se aamu-9-herätys kuulostaa luksukselta!!Jotain tollasta mekin luultavasti tehtäis=D tosin, ei se oo meille ollut ongelma et ei oo pahemmin oltu kaksi vuoteen. Vielä? =)
Joo, eipä tässä työviikon päätteeksi paljon jaksa lähteä, Taxi 4 on ihan riittävän hyvä leffa, juustonaksuja ja juotavaa ehkä jopa gourmee jäätelö, mitäpä sitä voisi tässä vaiheessa elämältä enempää toivoa! Ihanaa kun koti missä on mukava olla (joskus rauhassa).
Haaveissa olis takeaway ruoka seuraavalla kertaa..
Hmmm...meidän lapsivapaa kuulostaa hyvin samantapaiselta, katsomme leffaa sohvalla puoliksi torkkuen tai käymme rauhassa shoppailukeikalla ihan kunnolla, ilman että kohta kaksivuotias tyttäremme kiskoo tavaraa hyllystä ostoskärryihin minkä ehtii. Pääsee itse rauhassa miettimään että mitä sitä ostaisi eikä tarvitse ihmetellä jokaista kukkaa, kastelukannua, Hello Kitty kuvaa tai mitä pieni ihminen nyt sattuu kaupassa bongaamaankaan :)
Mummit ja papat kyllä asuvat lähellä, mutta toisella puolella menee viikonloputkin yksityisyrittäjän töissä ja toisella puolella on vielä talonrakennus kesken, että niitä lapsenvahtiaikoja on tiukassa.. :)
Voi vitsit! Vapaailta... Jos vain sellaisen sais järkättyä syötäisiin hyvää ruokaa (lämpimänä ei haaleana saatikka kylmänä), maattaissi sohvalla, katsottais "aivot narikkaan" leffaa, mentäisiin aikaisin nukkumaan ja herättäisiin myöhään (eli ehkä just ysiltä), käytäisiin koirien kanssa piiitkällä lenkillä, saunottaisiin rauhassa. No way mua näkyis baarissa. I need some sleep!! Tänään oli varsin luksusta kun mies antoi mun nukkua aamulla koska olen hieman kipeä. Nousin kuitenkin jo klo 8 huonon omantunnon saattelemana; kuinka saatoin nukkua näin MYÖHÄÄN! :) Mies laittoi jopa mulle aamupalan. Kiitksena otin koirat ja lapsen ja annoin miehen nukkua puoli tuntia. Kai tää on sit sitä lapsiperheen romantiikkaa. :D
Mitä ne vapaapäivät on? Meillä toiset isovanhemmat asuvat yli 500 kilometrin päässä ja pappa puolestaan on niin iäkäs, ettei hänestä ole lapsenlikaksi. Viimeisen puolentoista vuoden aikana olemme käyneet kerran konsertissa ja kerran teatterissa. Ja rientäneet suoraan kotiin vapauttamaan kärsivän lapsenvahdin kotiinsa traumoja potemaan... Puoleen vuoteen emme ole pitäneet "vapaailtaa", kun kahdelle noin pienelle mukulalle on aika hankalaa löytää vahtia. No, aikansa kutakin. Jos jotain olen oppinut näiden kuukausien aikana on, että kaikki muuttuu jatkuvasti eikä koskaan voi tietää, mitä tulevaisuus tuo tullessaan. Ehkäpä parin vuoden päästä terrorisoimme konserttisalia koko porukalla? :P