Ostaako kukaan enää kestovaippoja kirppikseltä?
Vein vilkkaalle itsepalvelukirpputorille ison kasan hyviä, toimivia ja siistejä, tosin muutaman vuoden kaapissa maanneita, kestovaippoja. Pari kertaa olen käynyt nyt pöytää järjestelemässä, ja harkkahousut, täyttövaipat ja kuoret ovat hävinneet, mutta sisävaipat ei, vaikka hinnat on 2-3 e/kpl. Onko aika mennyt tuollaisten vaippojen ohi? Kannattaisiko niitä yrittää myydä jossain muualla, jos loppuaikanakaan kukaan niitä ei tuolta osta, vai nakkaanko roskiin?
Kommentit (4)
Jos ap:ta vaipat ei mene kaupaksi kirppiksellä, niin joku kestovaippalainaamo voisi huolia muutaman niistä lahjoituksena. Lainaamoillahan on eri kokoisia eri vaippamerkeistä koostuvia settejä, joita lainaavat panttia vastaan. Jos vaipat ovat jotain kaupallista merkkiä, jota edelleen myynnissä, ja vaipat käyttökelpoisia, niin voisivat hyvin kelvata lainaamoon.
Toinen paikka koittaa myydä vaippoja on fb:n vaippakirppissivut.
Uffia tms tarkoitin kun sanoin roskiin, en kaatopaikalle niitä kyllä haluaisi heittää. En varmaan jaksa Huutikseen laittaa, ehkä laitan neuvolan ilmoitustaululle lapun ensin, ja jos ei sieltäkään tärppää, laitan jonnekin Fidalle tai Uffille.
ap.
Nyt vasta katsoin tuon kestovaippalainaus-jutun. Kiitos vinkistä, tarjoan sinne jos ei mene kaupaksi!
Mä oon ostanut kirpparilta ja huutiksesta, mutta enimmäkseen imuja. Käytän sisätäyttövaippoja, ja niitä ei ole ihan hirveästi liikenteessä. Monessa käytetyssä on myös kuminauhat huonot, senkin takia oon ostanut uusia.
Onko ne sisävaipat semmoisia paksuja sisävaippoja, ei sisätäyttövaippoja? Mä sanoisin, että sellaisia paksuja sisävaippoja käytetään vähemmän nykyään, sanoisin, että taskuvaipat valtaa alaa, ja sisävaippojen käyttäjät käyttää ehkä enemmän sisätäyttövaippoja.
Jos sua ei kiinnosta laittaa ilmoitusta huutikseen, laita vaipat esim. Fidaan!