Taas pikku lumisade Usassa ylittää uutiskynnyksen
Kommentit (16)
Bostonissa odotetaan metrinverran lunta ja 50mph tuulta joka voi puuskittain olla jopa 70mph.
Paljonko Suomessa tarvittiin kun meni sahkot viikkokausiksi?
Bostonissa odotetaan metrinverran lunta ja 50mph tuulta joka voi puuskittain olla jopa 70mph.
Paljonko Suomessa tarvittiin kun meni sahkot viikkokausiksi?
epätavallisista sääoloista uutisoidaan. jos suomessakin on lämmintä yli 30, kyllä on joka lehdessä otsikko HELLEAALTO ISKEE!
Lunta voi tipahtaa metri puolitoista, voi sataa jäätä (meillä ei ole mitään vastaavaa), kesäkaudella lämpö huitelee 34-40 asteessa, ukkosmyrskyt pistävät paikat tulvimaan. Aurauskalusto ei ole kovin järeää, koska lumentulo on kuitenkin esim. Suomeen nähden aika harvinaista - ollaanhan noin Rooman tasalla, jos vertaa leveyspiirejä - ja lunta vastaan taistellaan lähinnä suolauksella. Tosin esim. talvi 2007-2008 oli sikäläisittäin aika runsasluminen, pakkasjaksojakin oli, vaikka toisaalta jouluna muistan että oli 20 astetta lämmintä.
Ehkä sun kannattaisi pitäytyä "Hellsingin etelän vetelät ei osaa ajaa pienessä lumessa"-tasolla.
Heti uutisoidaan kun itärannikolla tuulee ja tuiskuaa, mutta uutiskynnystä ei ylitä -40 asteen pakkaset, jotka tappavat ihmisiä ja katkovat sähköjä reservaateissa keski-lännessä.
ennustettiin 60 cm lunta yhden päivän aikana, että sellainen pikku lumisade.
Sandystä ei ole vielä pitkä aika, monilla varmaan kotien korjaukset kesken.
Epätyypilliset sääilmiöt liittyy ilmastonmuutokseen, ja ocar siis uutisia.
Uutisoidaanhan meillä formulakuskin ja missin asumusero, ja isosti uutisoidaankin, vaikka sillä ei ole mtään tekemistä minkään oleellisen asian kanssa.
HIEMAN eri tasoisia ne sikäläiset "pienet" lumimyrskyt.
tuttuni asuu New Yorkin nurkilla ja hän on ainakin ihan innoissaan kun tulee lunta! Ja vähän hihittelee paikallisten reaktioille...
Joka ikinen vuosi ensimmäinen pikku lumisade ylittää uutiskynnyksen ihan täällä Suomessa. Joinakin vuosina jopa 2 kertaa. Ja meillä se talvi ja lumi on tullut ainakin vimmeiset 30 vuotta ihan joka vuosi, tietääkseni myös ennen syntymääni on tullut, tosin autoja ei sitä ennen ole kovinkaan montaa kymmentä vuotta ole ollut.
Vai olisko niin että 10 cm tullut ja jenkit pulassa?
Pahin myräkkä on pohjoisempana, Connecticutissa, Mainessa
Näissä kuvissa on
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2013020916655548_ul.shtml
Voi tulla metri kerralla ja tuulla 30 m/s, joten on todellakin syytä varoittaa. Ja sähköt on poikki sadoiltatuhansilta talouksilta Yhdysvaltojen koillisosassa.
Ja kyllähän se Times Squarenkin livekamera näyttää lumikasoja vaikka siellä ei nyt sadakaan...
Ja kyllähän se Times Squarenkin livekamera näyttää lumikasoja vaikka siellä ei nyt sadakaan...
Parhaillaan ovat ajamassa niitä lumikasoja pois! :)
Tai ainakin levittävät hiekkaa pienen keltaisen kuorma-auton lavalta.
itärannikolla lumimyräkän aikaan ja ei se kyllä naurata. Siellä ei kellään ole talvirenkaita ja aurauskalusto ihan onnetonta, suolalla yritetään pitää teitä auki. Eli muutamakin sentti lunta tekee jo aika paljon hankaluuksia.