Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voinko avata toisen osuuspankin tilin?

Vierailija
30.12.2012 |

Minulla siis on jo tili osuuspankissa, mutta haluaisin avata toisen... Onnistuuko??

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

On ihan tavallista että ihmisillä on useampi kuin yksi pankkitili eri tarkoituksia varten.

Vierailija
2/7 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

onnistuu verkkopankissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

on 4 tiliä osuuspankissa, käyttö,- jatkuva tuottotalletus,- määräaikais, ja rahastosijoitustilit. Lisäksi säästövakuutustili vielä viidentenä.

Vierailija
4/7 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että kaikilla on monia tilejä. Meillä on kaikilla lapsillakin kaksi tiliä Osuuspankissa, ja aikuisilla useita. Ei käyttörahat ole samoilla tileillä säästöjen kanssa.

Vierailija
5/7 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

"vaatinut" aikuistuvilta lapsiltani, että on oltava ainakin kaksi tiliä; käyttö-ja säästötili. Heti, kun on tuloja,laitetaan aina osa säästötilille. Sieltähän sitten voi ottaa, kun välttämättä tarvitsee, mutta säästöön kertyy aina jonkin verran.

Vierailija
6/7 |
03.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

VAROITUS

Osuuspankissa ei saa (yritystiliä) avattua edes luottohäiriötön! OP:ssa merkonomi/tradenomi "asiantuntija" pani ristikuulustelun pystyyn ja ihmetteli useaan otteeseen miksei yhtiön perustajaosakas ole yhtiön hallituksen jäsen ja erityisesti ihmetteli sitä, että perustajaosakkaan tietoja ei löydy kaupparekisteristä. No minkäs asiakas sille voi, että PRH ei lain mukaan rekisteröi perustajaosakkaan tietoja mihinkään nuuskintarekisteriin.

Tiliä ei voinut avata, eikä verkkopalvelusopimusta tehdä, ja tilapäistilille jo pantu osakepääoma kehotettiin siirtämään johonkin toiseen pankkiin. Näin siis Osuuspankki Varsinais-Suomessa 3.8.2016. Olkaa hyvät ihmiset tarkkana minkä pankin oven avaatte.

OP ei antanut myöskään verkkopankkitunnuksia yksityishenkilölle (lapsen tilin seurantaa varten), vaikka minulla on vuosia ollut (passiivinen) tili ao. Osuuspankissa. Akka ilmoitti, että jos (ja kun) tilillä ei ole rahaliikennettä, ei verkkopalvelusopimusta tehdä. Sanoi, että sen jälkeen kun pankki näkee tilillä säännöllistä rahaliikennettä, voidaan verkkopalvelusopimus tehdä. Luottotiedot kunnossa ja asuntolaina toisessa eli D-pankissa.

Suosittelen kiertämään OP:N mahdollisimman kaukaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
30.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aivan sama kokemus minulla. OP ei suostunut avaamaan verkkokäyttöä tililleni koska minun palkkatili ei ollut OP:ssa. Eivät halua asiakkaita tallentamaan rahaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän kuusi