Neumannien lastenhoitojärjestelyt
Luin uusimmasta Me Naiset -lehdestä, että heillä pojat ovat isänsä luona Porissa ma-to ja äidillään Helsingissä sitten pitkän viikonlopun. Kuulostaa toimivalta järjestelyltä, mutta kiinnostaa silti se, miten esikoisen kouluasiat on järjestelty. Onko hän perjantaisin koulussa Helsingissä vai tekeekö etänä? Se ei mulle tuosta tekstistä auennut. Eikä toki minulle kuulukaan, mutta kiinnostaa. Joskus tuntuu, että oma elämä menee aina juuri tiettyjen normien mukaan, mutta vaihtoehtoisiakin järjestelyjä on olemassa ja saatu onnistumaan.
Kommentit (5)
mutta olen aiemmin törmännyt lapsiin, jotka eivät ole koulussa lainkaan tai sitten ovat kokonaan koulussa. Ei ole ennen tullut vastaan osa-aikakoululaista.
Nipahan asuu Töölössä eikä Porissa ??? Poikansa Noel pelaa jalkapalloa HJK-Töölössä nyt menny asiat sekaisin, asuukohan ex vaimo Porissa ??
noin onnistunee jo ihan perinteiselläkin tyylillä, jos samassa kaupungissa asuvat
Suomessa kun on vain oppivelvollisuus"pakko" eikä koulupakkoa.