mitähän tää voi olla?:/ paine kohdussa ja peräsuolessa. en ole raskaana
Siis tosi inhottava paineen tunne kohdussa ja peräsuolessa. Aivan kuin koko ajan pitäisi vääntää ilmaa ulos mutta mitään ei tule. Joulun jälkeen jo alkoi mutta nyt vasta alan huolestumaan. Ja en siis ole raskaana. Olen 3 vuotta sitten synnyttänyt esikoiseni. Kuka tahansa, kertokaa jos tiedätte.
Kommentit (10)
Olen 24 vuotias ja tämä on ensimmäinen kerta kun mitään tälläistä on.. heti maanantaina varaan yksityiselle gynelle ajan mutta olisi kiva jos joku osaisi edes arvailla mitä minussa tapahtuu
gynekologi tai urologi voisi osata vastata.
Mutta vaihtoehtoja on luultavasti erittäin monia. Lääkäriin kannattaa mennä että tutkivat vakavammat mahdollisuudet. Myoomat kasvaimet laskeumat ym..
Onko se vaarallinen? Googlettamalla ei minusta kovin tarkkaa tietoa löydy. Onko jollain täällä sellasta laskeumaa tai näitä muita lueteltuja vaihtoehtoja?
Se oli kooltaan 11 x 12 cm, kun lopulta menin lääkärille, ja 25-senttinen, kun leikattiin pois.
Sinullakin oireet yhtäkkiä? Missä sinulla se kysta siis oli? Kohdussa? Kuinka kauan meni ennenkuin leikattiin?
Oireita alkoi olla juhannuksen jälkeen, elokuussa kävin gynellä, leikkaus oli lokakuussa. Ja tosiaan oli sellainen painon tunne kohdussa ja suolistossa kuin olisin raskaana ollut.
Gynelle mars.