Mitkä olis oikeasti lämpimät hanskat 3-veelle? Tai mikä yhdistelmäratkaisu?
Kommentit (5)
Ruskovillan villalapaset alla ja päälle jotkut lastensarjojen, vaikka Reimatecin hanskat, jotka tulivat tarpeeksi korkealle ja estivät lumen ja kosteuden tulon sisään. Lisäksi ulompien hanskojen pitää olla riittävän väljät, että sisään jää vähän ilmaa, tiukat ja tiiviit hanskat palelluttavat nopeammin.
Paras hinta-laatusuhde tähän mennessä.
ostetut suomalaiset nahkakintaat. Alle ei tarvi mitään. Ote pitää ja käsi taipuu myös yksivuotiaalla. Sormet ovat -20 asteen ulkoilun jälkeen viileät, mutta eivät jäiset. Toinen vaihtoehto ovat aidot lovikkalapaset, karstatut. Haittana noissa on se, että ne keräävät lunta tietyllä säällä. Nuokin ovat lämpimät vain, jos ei laita alle mitään.
Itsekin olen ostanut parille lapsista joka viikko jotkut techsuperwarmultimate -kinttaita, eikä mitkään ole hakanneet noita yllämainittuja. Kokeiluostoksia tein 8 vuotta sitten ja taas tänä talvena. Lopulta taivuin taas nahkakintaisiin.
Ja meillä tosiaan ollaan ulkona talvella, ihan mäkeä laskemassa, laskettelemassa, hiihtämässä, lumilinnahommissa jne.
vielä sen verran, että malliltaan sellaiset pitkät, ranneosa ilman joustinta.
Ja tarvittaessa toiset tumput alle, esim ruskovillat.