Miten voin oppia luottamaan takana ajaviin?
Olin kolarissa 1,5 kuukautta sitten (perääni ajettiin) ja siitä lähtien olen pelännyt että takana ajava auto tulee liian lähelle eikä jarruta ajoissa...Joskus kun seison liikennevaloissa, seuraan taustapeilistä takana olevaa autoa ja usein näyttää siltä että auto tulee liian lujaa...Yleensä silloin joudun kääntämään katseen kokonaan pois kun en halua nähdä enempää. Myös isoille teille liityttäessä tuntuu että autot ei halua päästää vaihtamaan kaistaa ja painaa kaasua. Tuntuu tavallaan ettei kukaan näe minua liikenteessä...Miten pääsen eroon tästä pelosta?
Kommentit (9)
Itse menin onnettomuuden jälkeen heti mahdollisimman pian uudestaan ajamaan saman tieosuuden iltapimeällä, koska mitä enemmän sitä olisi lykännyt, sitä korkeampi olisi ollut kynnys. Eikä kolari ollut oma moka. Pelotti aivan **tusti, mutta siitä se nopeasti alkoi helpottaa.
ihmisillä on käsittämättömiä liikennetapoja, joista yksi on puskurissa roikkuminen. Ei mitään turvavälejä. Pari päivää sitten perässä ajaja meinasi ajaa kolarin, kun jouduin jarruttamaan nopeasti tien yli juoksevien nuorten vuoksi. Se ei säästä matka-ajasta sekuntiakaan että läähättää kiinni toisen kuskin perässä, mutta aiheuttaa turhaa vaaraa.
moottoripyörä ajaa perään, kun olin kerran mukana, kun se ajoi isäni auton perään.
Pelko ei lähde millään. Aina ärsyttää, kun moottoripyörät tulee niin lähelle.
moottoripyörä ajaa perään, kun olin kerran mukana, kun se ajoi isäni auton perään.
Pelko ei lähde millään. Aina ärsyttää, kun moottoripyörät tulee niin lähelle.
väliä?
Moottoripyörän kuski on se keneltää katkeaa luita. Hän on se joka joutuu kädet siteissä pyytämään muita pyyhkimään perseensä kuukausien ajan. Aivan vitun sama siia -itsehän ottaa riskin! :)
Ei kai siihen sitten ole mitään erityistä keinoa...Ainoa minkä olen "keksinyt" on vaan jatkaa ajamista vaikka välillä pelottaa ja yrittää luottaa enemmän että kyllä ne takana ajavat huomaa mut...Ja keskittyä siihen mitä edessä tapahtuu...Mutta kyllä joskus tekis mieli melkeen tahallaan tehdä äkkijarrutus ja sitten haukkua se k***pää joka ajaa päälle...
Onneksi en lopettanut ajamista kolarin jälkeen ja lähdin heti jatkamaan matkaa kun sain luvan...(kolari ei ollut niin paha)
Jos joku on mun puskurissa kiinni jatkuvasti niin alan pestä etulasia. Yleensä ne ottaa etäisyyttä siinä vaiheessa.
Yksi oppi oli se, että katsoo, minne voi väistää, jos takaa joku on tulossa kovaa päälle.
Olen yhden kolarin estänyt väistämällä tyhjään tilaan.
Itse ehkä toimisin niin, että ennen liikennevaloja tms hidastaisin jo paljon aiemmin niin että ne takana olevatkin joutuu hidastamaan "etukäteen".
Mutta tosiaan hyvä, että olet päättänyt jatkaa ajamista, kyllä se siitä! :)
Harmin paikka, mutta liikenteessä et voi luottaa muihin kuskeihin. Siellä on aina vaikka minkälaisia huumehörhöjä liikkeellä. Lisäksi vaaraa aiheuttavat ne av-mammat, jotka uikuttavat täällä, kuinka ei ole varaa ostaa uusia nastarenkaita.