Tekikö miehen sisko väärin, kun ei tullut häihimme?
Ilmoitimme häistä yhdeksän kuukautta ennen niitä. Emme vaatineet keneltäkään mitään apua tai rahaa apuun, vaan itse kustansimme häämme ja hoidimme suurimman osan järjestelyistä. Kaaso ja bestman auttoivat omasta tahdostaan, ja sittemmin miehen vanhemmat myös. Mutta siis pohjustuksena näin alkuun, että emme vaatineet keneltäkään mitään, paitsi toivoimme paikan päälle, tietysti.
No, miehen sisko puolisoineen ilmoitti kuukausi ennen häitä, että eivät tule koska lähtevät ulkomaille viikko häitä ennen, kiertämään Aasiaa. Kumpikaan ei ollut töissä sinä keväänä, että olisi ollut siitä kiinni milloin menevät reissuun. Päättivät vain, että eivät tulekaan häihin.
Jotenkin se jäi kismittämään ihan kauheasti, että eivät voineet lähteä häiden jälkeen, kun kuitenkin lupasivat tulla.
Kommentit (10)
Samoin kuin "ikimuistoiset häät" ovat ikimuistoisia vain hääparille.
Ärsyttää, etteivät ihmiset saa itse päättää, tullako vai ei tulla. Jos on kuukautta ennen häitä ilmoittanut, ettei tule, niin teillä ei ole esim. häätarjoilun suhteen mitään ongelmaa. Eri asia on, jos ei ehdi vaikkapa perua poissaolevalle vieraalle varattua tarjoiluosuutta.
Olisin loukkaantunut, vaikka kelläänhän ei pakkoa ole toisen häihin tulla, mutta sentäs oman sisaruksen! Itsekäs, älä tuhlaa energiaasi häneen.
Olen sitä mieltä että jos lähtee Aasiaa kiertämään niin sinne vaan!
Mutta jos lähtisi viikoksi etelään niin paska olisi koska noita viikon tai parin matkoja voi oikeasti varata niin ettei se haittaa jos on koko kevään kerran kotona mutta jos se matka on aidosti PITKÄ niin minusta sinä olet kohtuuton että heidän pitää kokonainen kevät suunnitella erilaiseksi. Ennen ja jälkeen sen pitkän matkankin kuitenkin olisi varmasti tehtävää..
eli kaverit siellä riekkuu ja juhlii, suku on mukana lähinnä muodollisuussyistä ja lahjojen takia. Tiedän monia vastaavia tapauksia, joissa sisko/veli/täti/serkku/isoäiti katsoo, että elämässä on tärkeämpiäkin asioita kuin tulla jonkun häihin rekvisiitaksi.
toinen heistä ei tullut esikoiseni kastejuhlaan, koska oli "synnytyksestä väsynyt" (kaksi viikkoa omasta synnytyksestään siis). Toinen siskoni ei viitsinyt tulla toisen lapsemme ristiäisiin, eikä jaksanut laittaa edes tekstiviestiä tai korttia tms.
En ihan kauheasti ilahtunut sisarusteni käytöksestä.
ei tätejä eikä setiä. Heille on tärkeämpää olla mökillä, niin vähäpätöisen arvon antavat lapselleni. Lapseni synttärit ovat heinäkuussa. Joten ap olet hieman paremmassa asemassa, kyllä Aasian matka peittoaa mökkeilyn paremmin pistein.
Jos kyse olisi viikon reissusta, en ymmärtäisi. Mutta jos menossa pidemmäksi aikaa, niin matkasuunnitelmia ei välttämättä voi kovin paljoa muokata.
Tai voi, mutta moni asia voi tulla esteeksi, esim:
-Lennot, jos tarjouslennot niin matkustusaika on rajoitettu. usein tarjouslentoja saa silloin kun matalasesonki (esim. sadekausi jne.) joten moni tekee niin että lähtee niillä viimeisillä tarjouslennoilla, viikonkin siirtäminen voi tietää useiden satasten nousua lipunhintaan.
-Mahdolliset tapahtumat, jos haluaa viettää vaikka uudenvuoden tietyssä paikassa, niin silloin seuraava mahdollisuus on vasta 12kk kuluttua jos missaa sen tietyn asian.
-Ehkä oli muutakin matkaseuraa, joille ei päivämäärien vaihtaminen enää sopinut.
Loppujen lopuksi häät on vain yksi päivä. Toki hääparille tärkeä päivä, MUTTA minusta tärkeämpää on se miten yleensä suhtautuu esim. omaan sisarukseensa. Moni tuntuu myös unohtavan sen mikä häissä on tärkeintä: hääparin lupaus toisilleen. Juhlaton kivat, mutta pelkkä sivuseikka itse asia tärkeämpi.
ei voi muuta sanoa, raskasta tulee elämänne olemaan
Eli mitä, te ilmoititte menevänne naimisiin 9kk ennen hääpäivää ja miehen sisko keksii kk ennen häitä lähtevänsä Aasiaan? Olisi nyt ainakin ilmoittanut aiemmin, tuo meinaan kuulostaa siltä että on lyönyt asian lukkoon vasta ilmoituspäivänään.
Jep, näin oli.
Ja ei ollut kyse siitä, etteikö olisi voinut lähteä häidemme jälkeenkin (tarjouslennot), vaan että päättivät vaan lähteä aikaisemmin.