Vantaalla on runsaasti kunnallisia perhepäivähoito
paikkoja vapaana. Toivottavasti muutokset kotihoidontukeen lisäävät hoitoa tarvitsevien lasten määrää. Voipi muuten käydä niin, että ammattikunta häviää.
Kommentit (6)
Vapaita pidän jouluna ja kesällä (pitkä loma). Useita vuosia joulu ja heinäkuu on muutenkin ollut päiväkodissa (myös minä töissä). ap
mennessä? Itsekin pph, nyt vielä hoitolapsia riittänyt yhden lapsen vajauksella ehkä. Tasoitusvapaita tulee kun päivittäin töissä 9h. Nytkin on usein perjantai vapaana. Mieluummin pitäisin yhtenä könttänä vaikkapa pari kertaa vuodessa ylimääräisen viikon, mutta itse näitä ei päätetä
"ongelma" täälläkin pph:lla ettei ole lapsia tulossa hoitoon. Lähipuistossa käy 5 pph:ta ja kaikilla vajaa ryhmä.
Tosin en minäkään halua lapsiani pph:lle, kun heillä on niitä tasotusvapaita, jollain tosi useasti.
Mutta toisaalta hyvä, että pph:llakin on nyt tuo viikkotuntimäärä, koska he tekevät pitkää päivää!
"Eikö perhepäivähoito ajeta alas 2014 mennessä?"
Missä näin on ilmoitettu? Miksi näin tehtäisiin? Koskeeko sama koko Suomea?
ja olen kuullut,että vanhemmat ovat valittaneet todella paljon siitä ,että kunnalliset tekevät sen 40h/viikko. Lapsia pitää viedä jatkuvasti varahoitoon.
Itselläni on riittänyt lapsia kokoajan vaikka maksu menee 12kk/vuosi ja pidän silti 4vk lomaa kesällä. Eikä varahoitoakaan tuolle lomalle ole järjestetty. MUTTA muuten hoidan lapsia 5 päivänä viikossa ilman mitään tasoitus vapaita.