Oletteko te muut raskaanaolevat aina kartalla siitä mikä rv on menossa? Mä en :D
Pitää aina välillä tarkistaa tuollaisella laskurilla että mitkäs ne viikot taas olikaan
Kommentit (13)
sen Vauva-lehden raskaus-applikaation. :D Sen avulla pysyin laskuissa.
Näyttipä olevan rv28+6. :D Aika lähelle kuitenkin olen pysynyt laskuissa. :)
paitsi lähempänä laskettua aikaa alkoi pysyä tarkemmin mielessä, ja nyt viikko lasketun ajan jälkeen on kyllä päiviä myöten tilanne hyvin kirkkaasti muistissa.
Kun viikkoja on vaikka 24+1 on menossa 25. raskausviikko.
Samalla tavalla kun vauva on vaikkapa 1v. 5kk elää hän toista elinvuottaan. Ja niin edelleen.
Mulla on eteisessä seinäkalenteri, mihin oon merkinnyt tärkeet menot (esim lekuriajat) ja merkkasin siihen myös pienellä kaikki raskausviikot laskettuun aikaan asti. :D
Kun viikkoja on vaikka 24+1 on menossa 25. raskausviikko.
Samalla tavalla kun vauva on vaikkapa 1v. 5kk elää hän toista elinvuottaan. Ja niin edelleen.
ap kaiketi tarkoitti, että muistaako suunnilleen raskauden keston kulloisenakin ajankohtana, vai pitääkö se laskea vaikkapa lasketun ajan kautta.
Kun viikkoja on vaikka 24+1 on menossa 25. raskausviikko.
Samalla tavalla kun vauva on vaikkapa 1v. 5kk elää hän toista elinvuottaan. Ja niin edelleen.
mutta en niin tarkkaan muista että olikohan nyt viikko 18,19 vai 20.On kai sitten niin paljon kaikkea muutakin mietittävää ettei pysy päässä.ap
mitkä viikot ja päivät oli menossa. Nyt toista odottaessa ihan päinvastoin. Pitää oikein ruveta miettimään, et montakos viikkoa tässä enää onkaan jäljellä.
tokassa ja kolmannessa välillä sekosin viikon pieleen johonkin suuntaan. Harvoin sen enempää.
mutten ihan tarkkaan. Tuosta päivästä en kyllä varsinkaan jaksanut pitää lukua!
Ootten kaikki niin pitkällä, minulla vasta alkaa viikko 7, enkä ekassa neuvolassakaan ole käynyt. Tuntuu kuin en raskaana olisikaan.
Kyllä mä näin alussa ainakin muistan, kun odottaa niin kovasti ekaa ultraa jne. Ehkä myöhemmin ei enää niin muista tarkkaan. En muista aiemmista raskauksista.
Tipun n.rv20 tienoilla laskusta. :D Nyttenkään en tiedä onko menossa rv29 vai rv30. Taidanpa tarkistaa laskurilla. :D