Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Seroquel Prolongon lopetus -Kokemuksia?

Vierailija
23.09.2012 |

Minulla on Seroquel Prolong 200mg + sama lyhytvaikutteisena eli Ketipinor 50mg illassa.



Mieheni valittaa siitä että en oikeasti tee nykyään muuta kuin nuku tai ole väsynyt. Toisaalta tuntuu että en oikeasti tee muuta kuin nuku, ole väsynyt tai itke, joten BDI:ssä ei taida riittää pisteitä juuri nyt.



En itsekään jaksa tätä väsymystä, joka tulee siitä huolimatta että syön aamuisin myös piristävää lääkettä. Tuntuisi tosin hullulta lopettaa lääke nyt kun kaikki on aivan hullusti, mutta toisaalta voin paljon paremmin ennen kuin aloitin lääkkeet. Lääkkeet eivät ole aiheuttaneet tätä oloa, vaan puitteet tässä nykyisessä elämäntilanteessa eivät ole sellaiset että ne tukisivat hauraan mielen parantumista.



Mutta. Viisasta tai ei. Suunnitelmani on lopettaa Seroquel Prolongin ottaminen illalla, alustavasti ottaisin vain sen 50mg lyhytvaikutteista. Ja toivon parasta. Tiedän että "puhu lääkärisi kanssa" ja "vahvoja mielialalääkkeitä ei voi lopettaa noin vain".



Tahdon nyt kokemuksia. Millaisia vieroitusoireita teille on tullut, sekä ohjeiden mukaan lopettaneilla että kalkkunamenetelmällä lopettaneilla.



Unettomuuden oletan olevan yksi merkittävä vieroitusoire.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
23.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen tullut siihen tulokseen kaiken maailman sivuja netissä selailtuani ja juteltuani parin kaverin kanssa että teen tämän kyllä yhteisymmärryksessä hoitotason kanssa. Kerron vain että nyt tuntuu lääkkeen sivuvaikutukset olevan liian pahoja, että jos voisi yrittää vähentää annosta ja katsoa jos se auttaisi. Depot-tablettia kun ei voi jakaa, että kirjoittaisivat 100mg ja 50mg tabuja niin voisin tosiaan hil-jak-seen vähentää. Ja voihan se olla että matalempi annos sopiikin minulle. Siihenhän hoitotaholla ei pitäisi olla mitään syytä olla sanomatta kyllä?



Taidan tosin olla kertomatta siitä että elämä tuntuu absurdilta painajaiselta, voisivat olla sitten eri mieltä psykoosilääkkeen vähentämisestä.

Vierailija
2/13 |
16.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset


How to escape from authorities

==============================



PS. Psychiatrists (and many physicians) are piss-heads which

only want to bullshit you out of your money and trap

you into medications that kills you. Standard treatments

just mask the symptoms, for insomnia you will want to

have hypersomnia treatments because it will upregulate

GABA receptors (caffeine to upregulate adenosine) etc.

Sleeping pills don't fix anything and only cause dependency.



Seroquel withdrawal kills.



Psychiatry is used by governments to circumvent the fact that

they don't have death sentence (not necessarily a bad thing).



Psychiatric medications are killer drugs aimed to destroy

CNS etc so that there are minimal side-effects (they are

designed not to be dirty: to not have visible damage in

standard measurements)



- blood vessels (vegf?)

- blood glucose

- cytokine storms (th1, tnf-a)





1. You may want to move to a common law country as if they

don't extradate you back (rare) you are not likely to be

prosecuted. Another option is to have some kind of refuge

status or polictal asylum as in these cases you won't be

prosecuted easily. Typically if you are not extradated

non-common law countries will prosecute you will according

to that countries laws. You may also have mental health

problems.



a) Trinidad and Tobago(??). Intreresting looking country,

it seems it is common law country and extradition laws

don't always cause prosecution. Only problem is that

you cannot stay for more than few months in the country.

But you may be able to go between Venezuela and Trinidad

indefinitely.



b) Unrecognoized countries. EXtradition cannot happen easily

because your home country cannot send extradition request.

How long you can stay in such countries is another matter.



- aymara people

- zapatista (?)

- Chechens

- tibet (?)

- northern cypros is bad choice

* has interesting local banks to hide your money

- no man lands

- other small separatist movements

- partially recognized countries

- taiwan, palestine etc



c) International waters. Ships sailing under certain flags.



d) Counties with special laws about the crime in question.

If country's legislation doesn't allow for prosecution

you for the crime you are unlikely to be extradated:

- israel (prima facie evidence needed)

- ethiopia (testicle principle, confession related laws)

- japan (vague confession laws but has death sentence)

- mauritius (legislation punishes doctors that declare

wrong people to be mentally ill in theory)

- san marino and costa rica (first against death sentence)

- northern korea (use of stimulants and political status)

- scotland (requires more evidence for the criminal cases)

- ukraine (interesting confession laws but easy extradition)

- venezuela (bad relationships with USA)



e) war-zones and failed states

- somalia, afghanistan

- syria

- mexico (drug wars)

- libya(?)

- yemen(?)



f) freeports and freezones

- some special laws



g) Rural country-side:

- africa, brazil, china, india, cambodia

- indian reservations

- ecuador

- south africa mini-states



But there are better places to hide in certain small communities

that may support you for political reasons (religious and

other countries). In general, the country/community must

support your situation for some reason, political, ideological

reasons etc. There are not many loopholes in actual laws.



World in general: there people who are "helping" (many) and

few who are really helping.



"And that was the best I knew when I was a boy."



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
24.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Doctors are rescued and saved, also protected by governments. This is a fact in Finland.

Vierailija
4/13 |
23.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Psykoosilääkkeitä ei saa itse alkaa lopettelemaan, koska muuten joudut sairaalaan. Seroquel ei ole mikään mielialalääke vaan psykoosilääke, "vähän" siis eri asia kuin masennuslääke.

Vierailija
5/13 |
23.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että olisi psykoosia tai edes sen oireita. Mutta tarkoitatko että vaikutusmenetelmä on sen verran monimutkaisempi että se voisi siksi aiheuttaa enemmän hallaa?



ap

Vierailija
6/13 |
23.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ahdistus ollut valtava, kun tuo lääkitys on aloitettu. Yleensähän se on siis esim. skitsofreniaa sairastavilla käytössä. Mutta siis älä lopeta ominpäin, koska se voi johtaa siihen että ahdistus lisääntyy ja voita alkaa nukkumaan huonommin ym. Eli se hyöty mitä lääkkeestä olet saanut poistuu. Varmasti voi annostusta vähitellen laskea, mutta ei ominpäin!



t. sama kakkonen

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
23.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silloin kun sain lääkkeen koin olevani suhteellisen toimintakykyinen, ja olevani suhteellisen hyvässä kunnossa. Suhteellisuus siitä että vertaan olotilaani siihen mitä se oli silloin kauan sitten, ollessani todella sekaisin ja sairaalassa. Silloin minulla todettiin masennus joka oli kliinisesti keskivaikea. Omasta mielestäni korkeintaan lievä.



Nyt löydän itseni tilanteesta jossa en tunnu löytävän elämästäni enää järjen hiventäkään, tuntuu että elän täysin absurdissa painajaisessa. Olen vieläkin 100% työelämässä joten kai minulla toisaalta menee hyvin (jos nyt se työelämä on elämänlaadun mittari...), mutta sisälläni ei ole kuin tyhjyyttä, visvaa ja tuskaa.



Siksi en koe hyötyneenikään lääkkeestä. Vai pitäisikö ajatella niin päin että ilman sitä olisin vielä huonommassa kunnossa? Että ilman sitä en jaksaisi täyttää elämäntehtävääni eli raahautua päivästä toiseen työpaikalleni klo 7-15?



Tuntuu siltä että hoitava taho on niin... Lääkkeettömyysvastainen etten uskalla edes puhua asiasta. Viime kerralla psykiatri ei ollut edes lukenut papereitani kun tulin vastaanotolle, ja käynnin lopuksi käski tutkia isäsuhdetta. Isäsuhdetta ja lapsuutta ei varmaan olekaan ruodittu kertaakaan tämän 10+ vuoden aikana. Minkä ehkä tietäisi jos lukisi papereitanikin.



Pelkkää paskapuhetta, anteeksi. Minulla ei ole uskoa ihmisyyteen eikä siihen tahoon joka sitä väittää huoltavansa.



ap

Vierailija
8/13 |
23.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

juurikin siksi että väsymys tulee pareimmin yöllä, sitä voi kokeilla. Älä itse lopeta lääkitystä kysy neuvoa hoitavalta lääkärilta. Se on kurajaa, jos oireet alkaa uudestaan ja kaikki alkaa alusta. Jos olet lääkityksen vasta aloittanut sellaista alku väsymystä voi olla mikä poistuu ajan myötä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
23.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se alkukankeus oli karmiva mutta meni ohi. Otan lääkkeen klo 18, menen nukkumaan klo 20, nousen/yritän nousta klo 5.30, menen töihin, tulen kotiin klo 15.30 ja olen ihan kuollut loppuillan. Tämä aamulla otettavasta piristävästä lääkityksestä (Voxra 300mg) huolimatta.



ap

Vierailija
10/13 |
23.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaan skitsofrenian, bipolaarin ja psykoosin hoitoon trakoitettu lääke.



Itse sairastan kaksisuuntaista, maniapainotteista ja mulla on lääkityksenä Seroquel Prolong 400mg iltasin ja 25mg max kolmesti päivässä jos tarvii. Nuo pienet annokset (alle 100mg kerralla) väsyttää paljon enemmän kuin isot annokset ja se Prolong vaikuttaa pitempikestoisesti kuin se tavallinen. Mua tuo 400mg ei juurikaan väsytä, otan lääkkeen klo 19 ja saatan kukkua hereillä vielä puolilta öin.. Toisaalta myös herään aamulla aikasin ilman mitään zombieoloja. Mutta jos otan päivällä 25mg napin niin voisin kuukahtaa unille samantien.



Itse huomaan mielialojen heittelyn nykyään lähinnä siitä että masennuskausina vaan väsyttää enemmän ja maniavaiheet näkyy lisääntyneenä toimeliaisuutena ja unentarpeen vähenemisenä. Mutta lääkitys pelastaa kaikilta ylilyönneiltä.



Mun mielestä sun pitäs jutella sulle lääkityksen määränneen lääkärin kanssa että mitä tuolla päällekäisyyslääkityksellä haetaan. Ja seinään ei kannata tuota Prolongia lopettaa vaan se pitäs tehdä asteittain ja tarvisit lääkäriltä reseptin niille miedommille napeille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
23.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaan skitsofrenian, bipolaarin ja psykoosin hoitoon trakoitettu lääke.

Itse sairastan kaksisuuntaista, maniapainotteista ja mulla on lääkityksenä Seroquel Prolong 400mg iltasin ja 25mg max kolmesti päivässä jos tarvii. Nuo pienet annokset (alle 100mg kerralla) väsyttää paljon enemmän kuin isot annokset ja se Prolong vaikuttaa pitempikestoisesti kuin se tavallinen. Mua tuo 400mg ei juurikaan väsytä, otan lääkkeen klo 19 ja saatan kukkua hereillä vielä puolilta öin.. Toisaalta myös herään aamulla aikasin ilman mitään zombieoloja. Mutta jos otan päivällä 25mg napin niin voisin kuukahtaa unille samantien.

Itse huomaan mielialojen heittelyn nykyään lähinnä siitä että masennuskausina vaan väsyttää enemmän ja maniavaiheet näkyy lisääntyneenä toimeliaisuutena ja unentarpeen vähenemisenä. Mutta lääkitys pelastaa kaikilta ylilyönneiltä.

Mun mielestä sun pitäs jutella sulle lääkityksen määränneen lääkärin kanssa että mitä tuolla päällekäisyyslääkityksellä haetaan. Ja seinään ei kannata tuota Prolongia lopettaa vaan se pitäs tehdä asteittain ja tarvisit lääkäriltä reseptin niille miedommille napeille.

mm. univaikeuksiin tai ahdistuneisuuteen. Nuorilla suositaan mielummin esim. Seroquelia kuin bentsoja ahdistuneisuuden lievittämiseksi.

Vierailija
12/13 |
23.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta nukahtamiseen annos on yleensä alle 100mg koska pieni annos ketiapiinia väsyttää paremmin kuin iso annos.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
23.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kukaan ei vastannut ap:n kysymykseen.

Minä lopetin ketipinor 200mg syömisen keväällä.

Söin ensin 100mg 5pvä ja sitten 50mg 5pvä ja vielä 25mg 5pvä ja sitten lopetin. Rinnalla söin sitten diapamia vieroitusoireisiin. Tuossa 50mg kohdalla alkoi tuntua. Kädet tuntuivat pökkelöiltä, ne puutuivat ja pistelivät. Tuntui että tavarat ei pysy käsissä ja kokoajan oli outo olo. Unettomuutta tuli, unet olivat villejä levottomia ja yöt aika lyhyitä. Vieläkään en nuku kunnolla, en saa unta ja välillä oikein kaipaan ketipinoria. Mutta siitä irtipääseminen oli helvetin vaikeeta, vierotusoireet kesti kaikenkaikkiaan kolme kuukautta. Ilman diapamia en olisi selvinnyt, siksi kannattaa mennä lääkäriin puhumaan niin saat vieroitusoireisiin auttavaa lääkettä.



Täysin seinään EI kannata lopettaa, toi on sen tason lääke että siitä voi mennä psykoosiin jos kerralla sen lopetat vaikket koskaan psykoosissa ole ollutkaan. (minäkään en ole ollut psykoosissa)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä seitsemän