Hääpuvusta muistelua!
Olen menossa naimisiin ja mielessä on hääpuvun valinta, nyt toivon kokemuksia teiltä jotka olette vihillä jo käyneet: jäikö positiivinen muisto puvusta? Oliko pukusi kanssa hankala liikkua? Jouduitko nostelemaan rinnan kohdalta usein?
Kuvaile millainen puku oli? Entä olisitko samanlaisella puvulla uudestaan vai muuttaisitko jotain?
Kommentit (8)
Maistraatissa vihittiin. Oltiin jo oltu kimpassa pitkään, ja ikää oli 30 v. Hörsöt eivät iskeneet muutenkaan. Sillkinen kapealinjainen kaunis mekko (kokoa 34) mahtuu edelleen ylleni 10 vuoden jälkeen, joten sitä voi pitää juhlissa. Päätyisin samaan edelleen.
Luonnonvalkoinen. Ottaisin saman puvun uudelleenkin (toivottavasti siihen ei ole tarvetta, eikä se sitä paitsi mahdu enää edes päälle...).
ja varaisin reilusti aikaa pukemiseen. Nyt oli sellainen kevytversio ja kun päivän aikana tuli kuitenkin syötyä/juotua, niin kuvat illasta ei ole niin edustavia enää ;).
Samoin puku puettiin vähän kiireessä, niin nauhoja ei kiristetty kunnolla. Nyt laittaisin ihan ajan kanssa ja heti tiukalle.
Itse puku kelpaisi edelleen, maku ei ole viidessä vuodessa muuttunut :) - mieskin on sama ;).
Olen edelleen sitä mieltä, että oli tyylikäs puku, vaikka häistä aikaa jo 13 v. Ei tarvinnut jännittää puvun kanssa.3
ja näytti hyvälle, oli ihana päällä. Keinokuituista välttelisin, jpku polyesteri nyt vaan ei ole kaunista. Malli oli klassinen, sitä voisi ihan hyvin käyttää vaikka nyt, vaikka häistämme on 15 vuotta.
Puvun kanssa oli todella helppoa. Oli kaksiosainen eli hameosa ja yläosa oli sellainen korsettimainen. Ei ollut puhtaanvalkoinen mutta oli kirjailuja ja helmiä.
Kun korsetin kiristi napakasti mutta ei liian tiukalle, pysyi puku nätisti ylhäällä eikä tarvetta nosteluun ollut. Hameosa oli tulppaaninmallinen ja siis mukava. Ei liian iso, vaikka siinä pieni laahus olikin. Helppo ja mukava liikkua.
Puvun istuvuus tarkistettiin vielä kaksi viikkoa ennen häitä, joten täysin sopiva oli.
Ostin hieman liian ison, jota kyllä pienennettiin noin kuukautta ennen, mutta klassisesti vielä vähän laihdutin hääpäivää varten =D joten hieman liian isoksi se jäi, joten jouduin nostelemaan. Ei pilannut päivää, mutta nyt tekisin toisin.