G: Kumpi lapselle parempi, maustaa puuro sokerilla vai voilla?
Sinun mielestäsi siis, jos on pakko näistä kahdesta valita? Perustele.
Kommentit (36)
Lapsi tosiaan tarvitsee rasvaa, ei (valkoista) sokeria. Rasvan ainesosat auttavat osaltaan mm. ihon, hiusten ja näön kunnossapitoon.
Voi on transrasvoja parempi lähde, eli ei missään nimessä margariinia vaan oikeaa voita.
-ravitsemusterapeutti
perustelu: yli vuoden ikäielle saa jo antaa suolaa (jota on siis voissa) sokeri on huonoksi hampaille eihän karkkiakaan suositella annettavaksi kuin aikaisintan 2 vuotiaalle.
suositus on että annettaisiin lapsille lisä rasvaa..öljyn muodossa mutta en usko sillä olevan väliä jhos antaakin voita. Laita ihmeessä voita!
vain jompikumpi nuista? Molemmat huonoja vaihtoehtoja! Ei lapsi saa ainakaan asettaa ehtoja kumman kans puuron syö. Puuro syödään ja piste. Laita vaik hedelmäsosetta ni tulee makeampi, mut ei liian makea eikä ole turhaa sokeria!
Sitä ei tarvii kuin pikkuripauksen, niin maustaa koko puuron. Rasva on pahaa!
Hedelmäsose ehkä kuitenkin kaikista paras!
Se pieni määrä sokeria puurossa ei todellakaan ole haitallista. Eikä se pieni voimääräkään, ellei sitten lapsi ole maitoallergikko :) Turhan hysteeriseksi terveysfanaatikoksi ei kannata ryhtyä.
Rasva on ihmiselle välttämätöntä, sokeri ei.
Tarjotkaa ihmeessä pakastettuja tai tuoreita marjoja ilman sokereita yms. Maistuu yllättäen monelle lapselle jos vain tajuaa tarjota. Tai esim. Muksun sokeroimatonta ja lisäaineetonta hedelmäsosetta. Lapsi oppii ruokailutottumukset - ei niillä valmiina ole mitään käsitystä siitä mikä syödään minkäkin kanssa ja mikä maistuu hyvältä....
"" Lapsi tosiaan tarvitsee rasvaa, ei (valkoista) sokeria.""
Tarvitse rasvaa, mutta ei Voita, jossa on kolesterolia. Kyllä useimmat sen kuuskymppisenä tajuaa kun askel hidastuu.
Kolesterolin epäterveellisyys on tiedetty jo 60 vuotta, aikoinaan sanottiin että suomalaisen lapsen eroittaa eurooppalaisesta helpolla kun ottaa kolesterolikokeen, jo 6 vuotiaana
Suomessa on aina ollut VOI-vuoria, jo -60 luvulta asti ja mainontaan on käytetty hyrjasti rahaa, sen myymiseksi.
Nyt on halvempaa kun voi kirjoittaa sosiaalisen mediaan ja aina kansa uskoo.
Olipa typerä ja vanhaa tietoa oleva kirjoitus tuossa yllä. Kyllä tietoja voi päivittää välillä.
Lapselle tietenkin voita, terveellistä ja hyvää. Ja huom, elimistö valmistaa itse kolesterolinsa, sitä ei voi saada ruuasta.
Voissa ei ole mitään lisäaineita :)
En ole päättänyt, vaan lapsi on saanut valita makunsa mukaan. Toinen syökin puuuronsa sokerilla (+marjoilla) ja toinen voilla.
kasvismargariini tai sokerittomat marjat. älä tee elämästä turhaan "joko tai, muuta ei voi valita".
Hunaja tai makeat marjat riittää!
Vierailija kirjoitti:
vain jompikumpi nuista? Molemmat huonoja vaihtoehtoja! Ei lapsi saa ainakaan asettaa ehtoja kumman kans puuron syö. Puuro syödään ja piste. Laita vaik hedelmäsosetta ni tulee makeampi, mut ei liian makea eikä ole turhaa sokeria!
Natsi. Söisitkö itse joka ikuinen aamu tai ilta samaa puuroa. Teet hulluksi lapsesi.
Noista kahdesta voi.
Meillä laitetaan ruususuola himppanen, rypsiöljyä reilu loraus, marjoja/marjajauhetta/hedelmiä tai raejuustoa.
Vierailija kirjoitti:
kasvismargariini tai sokerittomat marjat. älä tee elämästä turhaan "joko tai, muuta ei voi valita".
Että palmuöljyä ja transrasvoja. Hyvin on sinutkin aivopesty.
En tajua tätä rasvahysteriaa!! Mitä pahaa siinä on kohtuulisesti käytettynä? Kuolema???Eikai nyt yks voisilmä tapa.
Voilla ehdottomasti. Rasva tasoittaa puurosta tulevaa verensokeripiikkiä ja auttaa pitämään nälkää.
Minä laitan lapsille (2 ja 5) pikkaisen pisaran juoksevaa hunajaa.
Tai sitten joskun on itsetehtyä hilloa tai marjoja ihan vaan pakastimesta. Marjasopat maistuvat aina ja samoin kohmeiset herukat ovat herkkua. Joskus puuro syödään sellaisenaan maidon kera. Minä en lähtisi upottamaan puuroon rasvaa tai sokeria.