Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tiskataanko teillä roskia?

Vierailija
18.09.2012 |

Mies on sitä mieltä, että roskia pitäisi pestä eli tiskata. Siis esimerkiksi tyhjiä jogurttipurkkeja ja lihapakkauksia pitäisi pestä, etteivät alkaisi haista roskiksessa. Minulla on tapana viedä roskapussi ulos, jos se haisee. Maitopurkit toki huuhtaisen, kun ne usein ovat päiviäkin kotona, ennenkuin ne viedään pahvinkeräyspisteelle.



Onko mieheni ehdotus varteenotettava ja järkevä? Tiskataanko teillä roskia?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
18.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen itsekin alkanut harrastaa tätä. Ja kyllähän ne jukurtti- ja maitotölkit on mukavampaa litistää ja laittaa sisäkkäin huuhdeltuina! Vievät noin myös vähemmän tilaa.



Mutta tavalliseen roskikseen laittamiani pakkauksia en kyllä ole jaksanut alkaa pestä. Meillä on avonainen, kanneton pönttö roskiksena, joten huomaan kyllä heti jos alkaa tuoksahtaa ja vien pois. Toimii mielestäni hyvin, enkä halua tehdä arjestani ylimitoitettua suoritejonoa. Kohtuus kaikessa!

Vierailija
2/9 |
18.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

veden tuhlausta pestä jotakin roskiin heitettäviä jogurttipurkkeja!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
18.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Emme tiskaa. Huuhtelemme kyllä joitain joskus, mutta emme tiskaa niitä pesuaineella ja tiskiharjalla. Niinkuin sinä siis kysyit.

Vierailija
4/9 |
18.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

muovikeräykseen, mutta pakkauksen pitää olla puhdas. Siis huuhtaisen kyllä kaikki likaiset pakkaukset, ennen kuin laitan ne muovijätekoriini odottamaan vientireissua. Jos pakkaukseen on jämähtänyt kiinni vaikka kuivunutta jugurttia, annan olla enkä ala stressata.



Pesukoneessa pyöräytän lasiset säilykepurkit ja niiden kannet, meillä tuota lasi- ja metallijätettä kertyy niin hitaasti, että ne odottavat kaapissa kauan. Koneessahan ne menevät siinä muiden tiskien ohella.

Vierailija
5/9 |
18.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pahvin-, metallin- ja lasinkeräykseen menevät huuhtaisen hanan alla, en tiskaa.

Vierailija
6/9 |
18.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai huuhdellaan lähinnä, harjalla ja tiskiaineella en ala pelleilemään

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
19.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä mä aina ajattelen, ja ehdotan, että niitä muovirasioita vois pestä, ja järjestellä vaikka jotain romuja niihin, ja jotkut kenties soveltuisivat eväsrasioiksi yms,, mutta jotenkin ne joku aina laittaa roskiin.



Maito- ja jogurttipurkkien en ole koskaan huomannut haisevan, mulla on tapana pitää tyhjää purkkia pöydänreunalla, ja tunkea kaikki muut tyhjät pakkaukset ja talouspaperiroskat, nenäliinat jne. sinne purkkiin tiiviisti.



Kyllähän tuolla roskiksessa aina parissa päivässä alkaa joku haista, varmaan kun on niin lämmintä, kun astianpesukone hohkaa ihan vieressä.

Mutta niin, en tiskaa ja pane suoraan ainakaan roskiin, sitähän sä kysyit.

Vierailija
8/9 |
19.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä suurin osa roskista menee energiajakeeseen ja ne pitää lajitteluohjeenkin mukaan olla puhtaita (etteivät haise kuljetuksen aikana). Joskus vähän lipsuu, mutta kyllä pyrin yleensä huuhtomaan kaikki ne roskat, jotka huuhtelua kaipaa. Kaikki kala- ja lihapakkaukset ilman muuta!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
19.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vietävät tetysti huuhdellaan, jotta nihin ei jää ruoanjätettä. Kai te biojätteen muutenkin erottette. Jos suurin osa vie putsaamattomia säilytysboxeja kaatopaikoille, niin siinähän on valtava määrä metaanikaasua vapautumassa. Voisi tuon kierrätyksenkin tehdä kunnolla eikä ajateella, että ei se mun yksi jugurttipurkki mitään aiheuta. Mutta kun niitä likaisia jugurttipurkkeja on miljoonia. Opettakaa lapsillennekin ja kertokaa syys. Oikea syy ei ole että ne haisevat.