Oletko poiminut marjoja pakkaseen?
Kommentit (16)
Mustikoita keräsin viitisen litraa, omasta pihasta lisäksi vattuja ja viinimarjoja, lisäksi keitin oman pihan marjoista sekamehua 30 litraa. Olen kai av:n mittapuulla pienituloinen mutta mielestäni tulen toimeen oikein hyvin.
mansikat jo pakastimessa, mustikoita ja vadelmia aion poimia vielä lisääkin. En käsittääkseni ole köyhä ja paljon rahaa säästyy taas talven mittaan, kun ei tarvi marjoja ostaa.
ja pakastanut 40 litraa mustikoita. Omasta pihasta pitäisi poimia vatut, viinimarjat ja karviaiset, niitä tuskin pakastan.
mustikkaa, vattua ja viinimarjoja. Enpä osta koskaan pakastemarjoja kaupasta, olen sen verran vanhanaikainen.
Vielä tulee aikamoinen määrä omppuhilloa pakkaseen kunhan vai kypsyvät.
Mutta en kyllä ymmärrä miksi pakastemarjoja ei saisi ostaa kaupasta? Meille joku 50-60 l mustikoita ei riitä kuin maalis-huhtikuulle, sitten siirrytään yleensä Prismaan jatkamaan ostoksia. Musta se on kuitenkin fiksumpaa kuin toisen pakastimen ostaminen...
pakastemarjoja, enkä osta. Sitten kun omat poimimani loppuvat, olen ilman. Harvoin kyllä loppuu. Olen muutenkin tarkka ruoasta, ostan lähiruokaa mahdollisimman paljon ja sellaista, jonka alkuperän tiedän.
Vaikka aika viimeisilläni olen raskaana, mut ne on niiiin hyviä piirakassa yms. En ole köyhä enkä rikas.
mustikkaa, villivadelmaa, oman puutarhan vadelmaa, mansikkaa ja viinimarjoja. Karviaiset on vielä raakoja. Tykkään tietää marjojeni alkuperän, en ole köyhä mutta olen pihi enkä halua maksaa marjoistani. Kerään esim. mustikat käsin, saan hyvää ehjää ja roskatonta marjaa, ei sellaista toreilla myydä.
Kotoa opittu tapa poimia itse mustikat, vatut ja puolukat pakkaseen. Ei rahakysymys.
siitä huolimatta on pakaste täynnä ostamatonta mansikkaa, vattua, mustikkaa ja viinimarjoja. Viinimarjat on mehuna, ne olen itse keittänyt
Ei huvita rämpiä tuolla mettässä hyttysten syömänä.
Mutta olen sentään kalaa käynyt onkimassa, ehkä tuo sitten annetaan anteeksi.
-köyhä-
Meillä on myös marjapuskia omalla pihalla, edellistä omistajaa voi kiittää tai kirota niistä marjoista. Just kävi äitini ne keräämässä itselleen. On puna- ja mustaviinimarjoja sekä karpaloita.
Hyvin tullaan toimeen vaikka palkat ei mitenkään räjäyttävät ole. Molemmat tehdään vuorotöitä, minä kätilönä ja mies palomiehenä.
ja mansikoita (omasta maasta). Puolukkaan menen sitten kun se aika on.
Tykkään marjastaa, ja meillä syödään marjoja eri muodoissa.
Olen ihan norm. toimeentuleva, en siis köyhä enkä rikas.