Meidän itsekäs naapuri oli varannut kuivaushuoneesta VIISI narua muutaman
vaatteen kuivatukseen. Narulla oli neljät pitkät kalsarit, viitisen t-paitaa ja pikkupyykkiteline, jossa sukkia. Nämä oli ripustettu niin, että kalsarit yhdelle narulle, väliin vapaa naru ja sit loput toiselle narulle. Molemmilla puolilla oli vielä tyhjät narut. Noilla kahdella narullakin oli yli puolet narusta vapaana. Ja tietysti nää oli ne keskimmäiset narut, joihin puhallin parhaiten puhaltaa.
Me pestiin kerralla koko viikon pyykit sekä telttailuviikonlopun viltit sun muut, ja pyykkiä tuli siis paljon. Laitoin myös noille naapurin varaamille naruille, kun ei muuten olis mahtunut. Tekis mieli käydä ovella vähän neuvomassa...
Kommentit (11)
tulla valittaan. Mee vaan sinne naapuriin, niin saa sekin nauraa.
pyykkinaru on "varattu" jos sille on laitettu yksi vaate. Ei kai mikään laki kiellä laittamasta samalle narulle omia pyykkejäsi, jos narulla on tilaa?
Saatan olla ihan väärässä, mutta eivätkö pyykit kuivu nopeammin, jos ne on ripustettu väljästi (vaikka joka toiselle narulle) ja ilma kiertää välistä?
Taloyhtiön pesutuvissa toisen vuorolla ei saa pyykkiä ripustaa vaikka kaikki narut olisivat vapaina.Seuraavan vuoro on yleensä 2 tuntia oman pyykkäysajan jälkeen.
Toisten pyykkien sekaan ei saa laittaa märkää pyykkiä.
Ei naapuri voinut tietää, että sinä aiot pestä koko suvun lomapyykit kerralla ja ripustaa ne kuivaushuoneeseen juuri tänään. Hän ripusti omat pyykkinsä mahdollisimman ilmavasti niin, että huone vapautuu mahdollisimman pian muiden käyttöön.
Jos itsekkyyttä aletaan miettiä, eikö ole aika itsekästä pestä noin suurta määrää pyykkiä kerralla ja tunkea niitä sitten talon yhteiseen kuivaushuoneeseen?
Taloyhtiön pesutuvissa toisen vuorolla ei saa pyykkiä ripustaa vaikka kaikki narut olisivat vapaina.Seuraavan vuoro on yleensä 2 tuntia oman pyykkäysajan jälkeen.
Toisten pyykkien sekaan ei saa laittaa märkää pyykkiä.
Taloyhtiössä, jossa olin aikaisemmin hallituksen puheenjohtaja, sai kuivata pyykkiä 24h oman vuoronsa alusta. Jokainen sai laittaa pyykkiä kuivumaan oman vuoronsa puitteissa niin paljon kuin naruille mahtui.
Taloyhtiön pesutuvissa toisen vuorolla ei saa pyykkiä ripustaa vaikka kaikki narut olisivat vapaina.Seuraavan vuoro on yleensä 2 tuntia oman pyykkäysajan jälkeen.
Toisten pyykkien sekaan ei saa laittaa märkää pyykkiä.
Mulla kuivaa vähintään 24h, vaikka miten ne pyykit asettelis.
Kuivaushuoneessa on yleensä kondensoiva ilmankuivain, joten pyykit kuivuvat 3-6 tunnissa.
naruja, ei ole siis mitään yleisiä pyykkitupavuoroja, jolloin varattais koko tupa. Vaan pyykkikoneisiin on varauslistat, samoin kuivaushuoneeseen josta vieläpä varataan narut erikseen, ei koko kuivaushuonetta. Jos naapuri oli ajatellut, että pyykkinsä kuivaa nopeasti, miksi oli sit varannut narut koko loppupäiväksi aamupäivästä asti? Ja tosiaan, viisi narua kun pyykit olis mahtunut yhdellekin narulle. Ja meillä oli varaus muihin naruihin, eli tiesi kyllä että vapaita naruja ei enempää ole. Meidän pyykit ei ihan mahtunu varaamillemme naruille, joten loput laitoin niille naruille joissa tän naapurin varaus oli, mutta ei pyykkiä.
Pyykkituvan säännöissäkin sanotaan, että turhia varauksia ei saa tehdä. Melkeinpä olisin voinut kerätä naapurin pyykit jo pois sieltä, kun kerran kuivia olivat.
ap
Meidän vuokratalon kuivaushuone on niin kovassa käytössä, että pyykkiä laitetaan joka narulle, missä vain tilaa on, ja naapurin kuivat viskataan penkille, jos ei ole vielä niitä ehtinyt hakea pois. En ole koskaan ajatellut, että tämä olisi ongelma jollekulle.
Itse olen vienyt pari kasaan taitettavaa pyykkitelinettä kuivaushuoneeseen, saatiin 20m lisää kuivaustilaa. Nämä ovat tietysti kaikkien käytössä, vaikka oma hankintani olikin.
Itseäni ärsyttää että joku naapureista vie pyykkiä kuivaushuoneeseen. Mikä on yhteiskäytössä kaikkien kesken. Säilyttää samoja vaatteita yleensä 3-4 päivää eikä vie pois. Siirränkö/työnnänkö ne sivuun oveen on jo jätetty lappua.
alunperin isompi satsi kuivumassa ja osa oli jäänyt vielä märiksi.
Ja jos ei ollut tunkua, ajatteli jättää väljästi, jotta kuivuvat nopeammin.