Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suhde egyptiläiseen mieheen?

Vierailija
09.07.2012 |

Onko täällä egyptiläisten puolisoita tai muuten egyptiläisiin tutustuneita. Kaikki kokemukset otan mielelläni vastaan.



Arabikulttuuria ja islamia tunnen melko hyvin, mutta parisuhteessa en ole koskaan ollut arabimiehen kanssa.

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
12.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla arabi-mies, ollaan oltu naimisissa jo pitkään. Riippuu ihan tapauksesta, miten menee.

Meillä on sujunut ihan hyvin. Islam ei vaikuta meidän arkeen muuten kuin siten, että mies ei syö sianlihaa. Itse syön ihan vapaasti.

Miehen suku ei myöskään välttämättä suhtaudu hyväksyvästi länsimaiseen naiseen. Jos siitä ei itse välitä, mikäpäs siinä.

Vierailija
2/15 |
12.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

yleensä ne suhtautuu hyvin ja mitä väliä jos ne asuu tuhansien kilsojen päässä harva se alkaa kyläily reissuillakaan vittuilemaan ei kuulu islamiin sellainen ollenkaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
12.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

sama kun kysyisi suhteesta suomalaiseen mieheen. Vastauksia on yhtä monta kuin miehiäkin. Naapurilla voi olla täydellinen mies ja toisella täys paska.

Vierailija
4/15 |
23.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,



elelin parisen vuotta parisuhteessa egyptiläisen miehen kanssa. Juttu ei päättynyt hyvin, mutta en osaa sanoa, johtuiko se miehen kulttuuritaustasta vai yleisestä luonteesta, sillä ex-mieheni ei harjoittanut uskoaan millään tavoin ja oli käytännössä ateisti.



En osaa antaa muuta vinkkiä, kuin että keskustele, keskustele ja keskustele miehesi kanssa. Kysy häneltä heti alussa asioita, joita koet tärkeäksi --> ovatko näkemyksenne lapsista, kotitöiden jakamisesta, osapuolien itsenäisyydestä jne samanlaisia. Testaa myös käytännössä, pitääkö mies puheensa eikä vain lurittele sinun mieliksesi asioita.



Kulttuuritaustasta huolimatta ei kannata hyväksyä egy-mieheltä yhtään sen vähempää kuin mihin ei suomalaisenkaan miehen kanssa tyytyisi.



Ehkä karkeana yleistyksenä voisi lähinnä sanoa, että perhe on egyptiläisille aika tärkeä asia, jopa niille, jotka eivät asu enää edes samassa maassa perheensä kanssa. Siksi perheen hyväksyntä parisuhteelle on suhteellisen tärkeä asia. ETENKIN, jos aiot asua Egyptissä. Suomessa asia ei varmaan paina ihan niin paljoa.



Mutta: Yleistyksiä on tosiaan vaikea tehdä. Egyptiläisiä miehiä on erilaisia, maassa asuu 80 miljoonaa ihmistä, ja varallisuus ja luokkaerot ovat suuret. Maassa asuu hyvinkin länsimaalaisia ihmisiä ja hyvin perinteisiä ja uskonnollisia ihmisiä.



Kyynisesti totean, että jonkun Hurghadasta tms rantakohteesta löydetyn miehen kanssa suhde tuskin voi toimia, heillä on yleensä länsimaalaisten kanssa pariutumiseen muita intressejä. He ovat yleensä päällisin puolin länsimaalaisesta käytöksestään jne huolimatta uskovaisia ja perinteisiä, ja tarkoituksena on nyhtää länsimaalaiselta naiselta lähinnä rahaaa/helppoa seksiä/viisumi, ja sitten tekopyhästi naida myöhemmin hyvä muslimivaimo itselle.



Jos taas tapaat koulututetun, maailmaa nähneen jne egyptiläisen miehen, joka aidosti ymmärtää länsimaalaista elämäntapaa, juttu voi toimia. Aika olennaista on myös varmistaa, että miehellä on viisumit kunnossa, ettei avioliiton perässä juokse perässäsi. Karua, mutta näitä ikäviä tarinoita varmasti riittää. Jos jotain epäilyksiä on, niitä kannattaa kuunnella.



Oma exäni on asunut 10-vuotta Skandindinaviassa ja on suhteellisen koulutetusta perheestä, lääkäri jne. Ja kuten sanoin, islam ei hänelle merkitse oikeastaan yhtään mitään. Se auttoi suhdettamme, mutta jostain asioista erimielisyyksiä oli silti. Mutta kuten sanoin, minun on mahdotonta sanoa, johtuivatko ne hänen luonteestaan vai kulttuuristaan. Eromme oli aika hankala, mutta nyt olemme viimein saaneet suhteellisen neutraalit ja hyvät välit.



Jos aiot avioliittoon, palkkaa asianajaja. Ulkomaalaisen kanssa solmitut liitot ovat hankalia, eikä kannata kirjoitella epämääräisiä sopimuksia.



Vinkkaisin vielä lopuksi tällaista blogia http://satunnainen.livejournal.com Kyseessä on Egyptissä asuneen, egyptiläisen miehen kanssa avioituneen suomalaisnaisen blogi. Siellä on erittäin asiallista ja hyvää tietoa Egyptistä, monikulttuurisesta parisuhteesta, Egyptin avioliittokiemuroista jne.

Vierailija
5/15 |
13.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos en tunne egyptiläistä kulttuuria, niin eikö ole ihan järkevää kysyä muiden kokemuksista? Olen itse suomalainen ja siksi suomalainen kulttuuri on tutt. Se ei tietenkään tarkoita että jokaisen suomalaisen miehen kanssa mätsäisi, mutta silti.



En "palaa" islamiin, olen omassa uskomattomuudessani vahva ;). Toisekseen kyllä islamin mukaan nainenkin voi erota, tiedn useammankin eronneen musliminaisen.



ap

Vierailija
6/15 |
13.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ystäväni erosi juuri ja kirosi että pitikö tämäkin nyt kantapään kautta kokea...

ole nyt järkevä ja ota sitten edes kristitty jos on pakko

ja lue silti etukäteen se jonkun juristin heittämä

"älä mene naimisiin jos menet älä tee lapsia jne"

älä ainakaan muuta sinne toiseen maahan JOS teet lapsia kun oikeudet on täysin eri äläkä "palaa" islamiin kun siitä ei ole tietä ulos (nainen ei voi erota, se on kuolema ja jos et tätä tiennyt niin sivistä nyt itseäsi vähän ennenkuin jatkat joooookooooo)

vaikka ethän sä mitään usko kun pitää itse kokea kuitenkin

taas näitä "tiedän Islamista kaiken koska katson joskus uutisia/dokkareita -.-"

Naisen oikeus on ottaa ero miehestä jos tämä kohtelee häntä huonosti eikä täytä velvollisuuksiaan vaimoa kohtaan. Joten se siitä sun "kuolemasta".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
13.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos haluat hunnut päähäsi ja rukoilla Moskeijan perällä, anna palaa!

Vierailija
8/15 |
13.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kohtelee sinua kuin kukkaa kämmenellä, huomioi ja palvoo maata jalkojesi alla?



Well, that is about to change....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
13.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos haluat hunnut päähäsi ja rukoilla Moskeijan perällä, anna palaa!

Egyptissä on myös kristittyjä. Ja muslimi saa avioitua kristityn kanssa. Kaikki muslimit eivät harjoita uskoaan, vaan ovat maallistuneita. Normaali ihminen ei pakota puolisoa omaan uskoonsa, koska se on jumalampilkkaa.

Jos taas joku haluaa kääntyä esim muslimiksi, miten se sulle kuuluu?

Vierailija
10/15 |
13.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

WHO:n haastatteluraportti egyptiläisisten naisten suhtautumisesta perheväkivaltaan.



"Onko mies oikeutettu lyömään vaimoaan seuraavissa tapauksissa?"

Kaupungissa asuvien mielipide:

Vaimo laiminlyö kodin askareita 40%

Vaimo kieltäytyy seksistä 57%

Vaimo väittää vastaan 59%



Maaseudulla asuvien mielipide:

Vaimo laiminlyö kodin askareita 61%

Vaimo kieltäytyy seksistä 81%

Vaimo väittää vastaan 78%



Kommenteissa mainittuja muita "sallittuja"syitä olivat:

Vaimo ei tottele miestä

Ruoka ei ole valmis ajallaan.

Vaimo ei huolehdi kodista riittävän hyvin .

Vaimo kyselee mieheltä raha-asioista.

Vaimo menee ulos kysymättä mieheltä lupaa.



Vastaukset kysymykseen "Riippumatta siitä, onko väkivalta ollut mielestäsi aiheellista tai aiheetonta, oletteko kertoneet asiasta muille?":



47% ei ole koskaan kertonut kenellekkään muulle.

0% ilmoittanut poliisille

3% kertonut ystävälle.

44% kertonut toiselle perheenjäsenelle.

6% ei vastannut kysymykseen.



Kommenteissa mainittuja syitä miksi ei ole kertonut:

"Vaimon tehtävä on huolehtia kodista ja lapsista, ja miehellä on oikeus ojentaa vaimoa jos hän ei tästä suoriudu."

"Jos nainen on syyllinen, miehellä on oikeus kurittaa häntä."

"Miehellä on oikeus lyödä vaimoaan. Miksi ei olisi? Ei lehmäkään tottele ilman lyöntejä."





Taitaisi suomalainen nainen vastata vähän eri tavalla? Mutta kuten sanottu, et sä mitään usko, ennen kuin olet kusessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
13.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

10v yhdessä oltu enemmän ja vähemmän naimisissa. Tällä hetkellä menee hyvin? Haluan kertoa sinulle pari asiaa mitkä olisi hyvä tietää. Muslimimies saa ottaa kristityn tai juutalaisen vaimon, mutta vaimon on alistuttava islamiin. Lapset kuuluvat isän uskontoon siis kasvatetaan islamiin. Islamia ei voi kyseenalaistaa (lue: tulevat lapsesi eivät voi valita uskontoaan itse). Islamista ei erota. Nämä ovat asioita jotka ovat jokainen muslimi imenyt äidinmaidosta. Ja piste. Asioista ei keskustella.Sovimme kyllä aluksi muuta mutta mies vaihtoi mieltä:), nyt vanhempana tajunnut asiat. Minä en ole muslimi mutta joka kerta kun miestä ******** niin se on syynä kun emme ole samaa uskontoa.

Monet egyptiläiset miehet haaveilevat pääsevänsä töihin turistikohteeseen jotta pääsisi naisen avulla Eurooppaan.

Aina kun olen Egyptissä niin moni pyytää lähettämään kutsun jotta pääsisi tänne,miehen sisko, veli, serkku, naapuri, koulukaveri, työkaveri, äidinkaveri pojalleen, ravintolan tarjoilija, taksi kuski, jne lista on loputon.



Egyptiläinen joka ei ole käynyt kouluja on melko sivistymätön. Mieti sitten kun teillä on yhteinen kieli ja haluat keskustella asioista ja toinen ei oikein ymmärrä mistään mitään (ja vielä vieraassa maassa) kauanko jaksat olla äitinä, neuvojana, tukijana, opettajana miehellesi.

Olisi aika vaikeaa kuvitella olevani kouluja käymättömän (yksinkertaisen) egyptiläisen kanssa, kun sivistyneenkin kanssa on ohjaamista ja vaikeuksia.

Mutta moni asia menee hyvin, paremmin kuin suomalaisen kanssa. Jos näin voi yleistää.

Vierailija
12/15 |
13.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies asuu siis Suomessa, joten en ole mitään lomaromanssia tänne raahaamassa :).



Tunnen itse hyvin islamia, olen asunut muslimimaassa (en Egyptissä) ja tunnen muslimeita. Mutten ole ollut koskaan parisuhteessa muslimimiehen kanssa. Siksi tosiaan kokemukset ovat tervetulleita.



Tiedän ettei minua hunnuteta tai raahata moskeijaan. Näitä juttuja kirjoittaa ihmiset, joilla ei ole omaa kokemusta. Enemmänkin kiinnostaa juuri kulttuurin (en tunne egyptiläistä kulttuuria) ja uskonnon tuomat haasteet parisuhteessa.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
12.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ystäväni erosi juuri ja kirosi että pitikö tämäkin nyt kantapään kautta kokea...



ole nyt järkevä ja ota sitten edes kristitty jos on pakko



ja lue silti etukäteen se jonkun juristin heittämä

"älä mene naimisiin jos menet älä tee lapsia jne"



älä ainakaan muuta sinne toiseen maahan JOS teet lapsia kun oikeudet on täysin eri äläkä "palaa" islamiin kun siitä ei ole tietä ulos (nainen ei voi erota, se on kuolema ja jos et tätä tiennyt niin sivistä nyt itseäsi vähän ennenkuin jatkat joooookooooo)



vaikka ethän sä mitään usko kun pitää itse kokea kuitenkin

Vierailija
14/15 |
17.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huijariegyptiäismies vei rahat, oli jo suomessa naimissa ja huiputti kymmeniä tuhansia

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
29.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poikaystäväksi,ehkäpä,jos tykkäät loruttelusta ja huomiosta! En suosittele kuitenkaan puolisoksi,tyhmyys ja tietämättömyys tulee vastaan kaikessa,mitä kauemmin oppii tuntemaan. Huomaat pian että pelkät kauniit sanat,seksi ym muu ei enään riitä,jos siis olet itseesi kunnioittava nainen... Huoh... Nim kokemusta on

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme kahdeksan