mten lopettaa iltatissuttelu
aamusin päätän, että illalla en osta sitä muutamaa, mutta illalla tekee taas mieli ja ostan. Ja seuraavana aamuna ottaa päähän, alkaa olla jo ongelma. Pelkään alkoholisoitumista sillä suvussa on melkein kaikki alkkiksia=/ en kehtaa lääkärille tms mennä puhumaan, pelkään että ne ilmottaa johonki tms vaikka en mitää kännejä ilasin vedä mutta kumminkin tämä alkaa jo itseäni häiritsemään!
Kommentit (4)
joskus yksi siideri/kalja, joskus puoli pll viiniä joskus 2 siideriä...ei mitää hirveitä määriä mutta kun on melkein päivittäistä niin ei ole hyvä asia. Ja haluan itse lopettaa arkisin tissuttelun.
Vaihda alkoholi vaikka jäätelöön tai muuhun herkkuusi. Myöhemmin sitten vaihdat jäätelön pikkuhiljaa marjoihin, hedelmiin yms. Tsemppiä, kyllä se siitä lähtee :)
mihin tunteeseen otat alkoholia. Ahdistukseen, turhautumiseen, tylsyyteen? Voisitko löytää muita keinoja rauhoittua ja rentoutua? Ala vaikka kuntoilla ja juo niitä uusia hyvänmakuisia kivennäisvesiä.
että haluat kuiville. Ja sitten soitat sille ihmiselle, kun alkaa tehdä mieli kaljaa (jos hänelle sopii tällainen).
Paljonko juot viikossa?